reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA, Ay üzerinde nükleer reaktör kurmak için ilk adımı attı

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay için büyük planlar içerisinde.

NASA, Ay üstündeki enerji ihtiyaçları karşılayacak üç farklı 40-kW nükleer reaktör tasarımı için 15 milyon dolarlık bir destek duyurdu. Bu en iyi çözüm üzerinden 2030 itibarıyla test edilmesi hedeflenen nükleer reaktör ile amaç, Ay üzerinde kalıcı insan yaşamı oluşturmak ve Mars’a insanlı gidiş için Ay’ı bir geçiş olarak kullanmak. Bu hedefine yüksek ihtimalle ulaşacak kurum, süreçte ilk aşamada Lockheed Martin, Westinghouse ve IX ile çalışacak. Bu firmalar kendi nükleer reaktör tasarımlarını NASA’ya sunacak ve en iyi çözüm daha büyük bir destek ile gerçeğe dönüştürülecek.

NASA, kısa süre önce başka bir Ay adımı daha attı. Kurum gelecekte astronotlar tarafından giyilecek yeni nesil uzay kıyafetini Axiom Space ve Collins Aerospace isimli özel uzay şirketlerinin geliştireceğini duyurdu. Bu sürece kendisi başlayan ancak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle süreci özel firmalara devreden Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yeni kıyafeti Artemis programının merkezine koyuyor.

Bu program ile insanoğlunu tekrardan Ay yüzeyine indirmek isteyen kurum, bu konuda da bir diğer özel uzay şirketi SpaceX ile çalışıyor. Kurum, özellikle SpaceX’in alandaki başarısı ile beraber uzay sürecinin özel firmalar aracılığıyla daha ucuz ve hızlı hale getirileceğini gördü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu açıdan birçok gelişmeyi kendi içerisinde geliştirmek yerine dışarından almaya başlayan, aynı zamanda özel uzay şirketlerine ciddi yatırımlar yapmayan başlayan kurum, buna kıyafeti de dahil ederek dikkat çekiyor. NASA, aktarıldığı kadarıyla Artemis programı kapsamında 2025 yılında Ay yüzeyine astronot indirmek istiyor ve burada Axiom Space ve Collins Aerospace imzalı yeni nesil kıyafetin kullanılması kesin görünüyor.

NASA adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle