reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX Starlink Ukrayna

Elon Musk, Ukrayna’daki SpaceX Starlink kullanımı için uyarı yaptı

Elon Musk tarafından iletişimi sürdürmek için Rusya işgali altında bulunan Ukrayna’ya gönderilen SpaceX Starlink sistemleri için uyarı geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bildiğiniz üzere halen sürüyor ve saldırılar nedeniyle Ukrayna’nın altyapısı büyük oranda bozulmuş durumda. Ukrayna’daki birçok bölgeye şu an bırakın internet erişimini, elektrik sağlanamıyor. Bu yüzden geçtiğimiz hafta önemli bir adım atan Elon Musk, uzaydan internet sunan SpaceX Starlink sistemini Ukrayna’da aktif ettiklerini duyurmuştu. Daha sonra ise bölgeye yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi anten ve terminallerden yönlendirmişti. Bu konuda bugün bir açıklama daha yapan Elon Musk, Twitter’dan tam olarak şunu aktardı:

“Önemli uyarı: Starlink, Ukrayna’nın bazı bölgelerinde halen çalışan tek Rusya’ya bağlı olmayan iletişim sistemidir ve bu nedenle hedef alınma olasılığı yüksektir. Lütfen dikkatli kullanın.”

Starlink’in sadece çok ihtiyaç hallerinde kullanılmasını isteyen Musk, antenlerin kullanım sırasında olabilecek en iyi şekilde gizlenmesini önerdi. Starlink temelli internete daha önce de belirttiğimiz gibi herkes erişim sağlayamayacak ancak en azından devlet yetkilileri ve kilit kurumlar dış dünya ile iletişimlerini bu sayede çok daha rahat ve kesintisiz hale getirebilecek. Elektrik sağlandığı süre boyunca Starlink sisteminin çevrimdışı kalma ihtimali bulunmuyor. Ayrıca Rusya’nın Starlink uydularını düşürebilmesi de bulunduğumuz şartlar ortasında olası görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi en son geçtiğimiz hafta yapılan iki görev ile gündeme gelmişti. Bir hafta içerisinde yapılan iki farklı Falcon 9 merkezli Starlink görevi ile bir seferde 50 tane, diğerinde ise 46 tane uzaydan internet uydusu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Firma dün de bir kalkış yaptı ve 47 tane Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine taşıdı.

SpaceX Starlink projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti