reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Elon Musk, Ukrayna’nın Rus gemilerine saldırısını önlemek için Starlink’i kapattırmış

Elon Musk tarafından Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya gönderilen SpaceX Starlink sistemi için ilginç bir bilgi gündeme geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali halen sürüyor ve saldırılar nedeniyle Ukrayna’nın altyapısı büyük oranda bozulmuş durumda. Bu yüzden yılın başlarında önemli bir adım atan Elon Musk, uzaydan internet sunan SpaceX Starlink sistemini Ukrayna’da aktif etmişti. Daha sonra ise bölgeye sistemin çalışması için gereken çok sayıda anten ve terminallerden yönlendirilmişti. Walter Isaacson’ın Elon Musk merkezli yeni biyografisi üzerinden öğrenildiği kadarıyla Musk Starlink’in savaşa direkt olarak dahil olmasını istememiş. CNN’in Isaacson’ın kitabından yaptığı alıntıya göre Musk, “Starlink savaşlara dahil olmak için tasarlanmadı. İnsanların Netflix izleyip rahatlayabilmeleri, okul için internete girebilmeleri ve barışçıl şeyler yapabilmeleri içindi, drone saldırıları için değil.” demiş ve bir seferinde çok önemli ve ilginç bir adım da atmış. Aktarıldığı kadarıyla patlayıcılarla donatılmış insansız Ukrayna denizaltıları bir Rus filosuna yaklaşırken bağlantıları kesilmiş ve bu yüzden saldırı tam anlamıyla yapılamamış. Habere göre Kırım bölgesindeki bağlantının kesilmesini direkt olarak Elon Musk istemiş. Ukraynalı yetkililer bölgedeki uydu hizmetini tekrar açması için Musk’a yalvarmış ancak olumlu bir cevap alamamış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla bu sistemin aktif tutulması ucuz olmadı. Starlink’in Ukrayna merkezli varlığı sadece 3-4 ay için 124 milyon dolarlık bir maliyet yaratıyor bilgisi verilmiş, toplam maliyetin ise 2022 toplamında 380 milyon dolara yaklaştığı söylenmişti. Ukrayna hükümeti ve askeri birliklerinin Starlink ile iletişim kurmaya devam edebilmesi için SpaceX bir adım atmış ve ABD hükümetinden maddi yardım istemişti. Konu hakkında bir açıklama yapan Elon Musk şunları söylemişti: “SpaceX, aynı anda daha fazla Starlink terminali teslim ederken ve normal evlerden “100 kat daha fazla” veri kullanımı ile karşı karşıyayken mevcut altyapıyı süresiz olarak finanse edemez.” Musk daha sonra ise “Canı cehenneme… Starlink para kaybediyor ve diğer şirketler vergi mükelleflerinin milyarlarca dolarını alıyor olsa da Ukrayna hükümetini -Starlink özelinde- ücretsiz olarak finanse etmeye devam edeceğiz.” demişti.

Elon Musk ve SpaceX Starlink adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

İLGİLİ HABERLER