reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi Mix Alpha Sanal RAM

Akıllı telefon dünyasında yeni moda: “Sanal RAM”

Akıllı telefon dünyasında gerçekten birçok firmanın kullanmaya başladığı yeni bir moda doğdu. Buna biz “Sanal RAM” adını veriyoruz.

Buna biz “Sanal RAM” adını veriyoruz dedik çünkü her firma süreçte kendi ismini kullanıyor. Örneğin OPPO burada bellek / RAM genişletme ibaresini kullanmayı tercih ediyor. Başka firmalar da başka ibareler tercih ediyor. Peki tam olarak nedir bu akıllı telefon dünyasındaki yeni moda? OPPO bunu resmen şöyle açıklıyor:

“Kullanıcıların bellek talebinin artması durumunda sistem, dahili depolama kaynaklarından alan ayırarak akıllı telefonun modeline göre belleğe 1 GB’tan 5 GB’a kadar ekleme yapabiliyor.

Örneğin Reno5 ve Reno5 Lite modellerinde bulunan 8 GB belleğe, ihtiyaç duyulduğu takdirde 5 GB daha eklenebiliyor. Aynı şekilde A Serisi’nde bulunan A74 modelinin 4 GB olan belleğine 3 GB daha ekleme yapılabiliyor. 

Yeni özellik sayesinde kullanıcılar çok sayıda zorlu uygulama ve oyunu aynı anda performans kaybı olmadan kullanabiliyor. Özellikle daha az kullanılabilir belleğe sahip modellerde RAM+ seçeneği, performansın iyileştirilmesinin bir sonucu olarak bellek parçalanmasını azaltıyor.”

Sanal RAM sistemi daha özet olarak açıklarsak telefonların içerisindeki yerleşik depolama biriminden (ROM) bir alanı ayırıyor ve bunu bellek yani RAM’e aktarıyor.

Böylelikle telefonun yerleşik depolama birimi azalıyor ancak RAM’i sanal da olsa artıyor. Bu da doğal olarak performansı özellikle yük altında artırıyor. Bunu güncel depolama birimlerinin çok yüksek hız sunuyor olması mümkün kılıyor.

Aynı şekilde gelişen entegre devreler de sanal RAM’in gerçek olmasını sağlayan detaylar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefonlar için sanal RAM teknolojisi kimlerde var?

Bildiğimiz kadarıyla bu teknolojiye destek veren ilk isimler arasında OPPO yer alıyor. Xiaomi de alanda çalışıyor ve MIUI 13’te özelliğin herkese yerleşik olarak sunulacağı belirtiliyor. Aynı zamanda ZTE de süreçte çalışanlar isimler arasında.

Hatta firmanın kurduğu özel altyapı ile performans kaybı olmadan telefonlara tam 8 GB ekstra RAM ekleyebileceği aktarılıyor. Bu sayede ekran altı kameralı Axon 30 5G’nin 12 GB RAM’li sürümü tam 20 GB RAM’e çıkış yapacak açıklaması yapılıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’yı parçalarına ayıran resmi video