reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy A52s

Faydalı sanal RAM furyasına Samsung da katıldı: “RAM Plus”

Akıllı telefon dünyasında gerçekten birçok firmanın kullanmaya başladığı sanal ram furyasına Samsung da kayıtsız kalmadı ve “RAM Plus” çıktı.

Bu yeni altyapıya biz “Sanal RAM” adını veriyoruz dedik ancak süreçte herkes kendi ismini kullanıyor. Örneğin OPPO burada bellek / RAM genişletme ibaresini kullanmayı tercih ediyor. Başka firmalar da başka ibareler tercih ediyor. Samsung ise RAM Plus adını tercih etmiş durumda. Öncelik sanal RAM sistemi tam olarak nedir? Sistemi OPPO şu şekilde özetliyor:

“Kullanıcıların bellek talebinin artması durumunda sistem, dahili depolama kaynaklarından alan ayırarak akıllı telefonun modeline göre belleğe 1 GB’tan 5 GB’a kadar ekleme yapabiliyor.

Örneğin Reno5 ve Reno5 Lite modellerinde bulunan 8 GB belleğe, ihtiyaç duyulduğu takdirde 5 GB daha eklenebiliyor. Aynı şekilde A Serisi’nde bulunan A74 modelinin 4 GB olan belleğine 3 GB daha ekleme yapılabiliyor. 

Yeni özellik sayesinde kullanıcılar çok sayıda zorlu uygulama ve oyunu aynı anda performans kaybı olmadan kullanabiliyor. Özellikle daha az kullanılabilir belleğe sahip modellerde RAM+ seçeneği, performansın iyileştirilmesinin bir sonucu olarak bellek parçalanmasını azaltıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung RAM Plus dikkat çekmeyi başardı

Sanal RAM sistemi yukarıdakine oranla daha özet şekilde açıklarsak telefonların içerisindeki yerleşik depolama biriminden (ROM) bir alanı ayırıyor ve bunu bellek yani RAM’e aktarıyor.

Samsung RAM Plus sistemi ise açıklamaya göre şimdilik sadece Galaxy A52s modelinde sunuluyor ve donanımsal RAM’in yanına sanal olarak 4 GB’a kadar ekleme yapıyor. Burada süreç ihtiyaca bağlı olarak dinamik şekilde çalışıyor.

Kaynaklar özelliğin yakında diğer orta seviye ve amiral gemisini telefonlara geleceğini düşünüyor ancak bu konuda henüz bir liste paylaşılmış değil. Sanal RAM özelliği elbette yazılım güncellemesi ile gönderilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’yı parçalarına ayıran resmi video