reklamı kapat

POPÜLER

iOS 16.4 LOG Tasarım

iOS 16.4 ile “Ses İzolasyonu” özelliği genişletiliyor

Teknoloji devi Apple, iOS 16.4 güncellemesi ile önemli yenilikler kullanıma sunacak. Sürüm ile “Ses İzolasyonu” özelliği de genişliyor.

Ses İzolasyonu modu şu an iOS 15, macOS Monterey veya daha üst sürümleri çalıştıran cihazlar özelinde FaceTime, WhatsApp ve diğer bazı uygulamalarda VoIP aramaları için kullanılabilir durumda. Çok yakında çıkacak iOS 16.4 sürümüyle ise süreç sonunda normal telefon görüşmeleri (İnternet bağlantısı olmadan) için de kullanıma alınacak. Bu özelliği Apple kendisi FaceTime özelinde şöyle açıklıyor: “FaceTime aramasında sesinizin net bir şekilde duyulup diğer seslerin filtrelenmesini istediğinizde Ses İzolasyonu modunu açabilirsiniz (desteklenen modellerde kullanılabilir). Ses İzolasyonu modu, FaceTime aramasında sesinize öncelik verir ve çevre gürültüsünü engeller. FaceTime araması sırasında Denetim Merkezi’ni açın, Mik. Modu’na dokunun, sonra Ses İzolasyonu’nu seçin.” Bu faydalı özelliğin normal görüşmelere gelecek olması güzel görünüyor, özellik sayesinde arka plan gürültüsü kesildiği için karşı taraf sesinizi daha iyi duyabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 16.4 çıktığı zaman Türkiye’deki destekli iPhone’lar (iPhone 12 ve üstü modeller) için 5G desteği de gelecek. İşletim sistemi özelinde 5G desteği getirilecek ancak bunu Türkiye’de 5G ağı geniş çaplı olarak aktif edilmediği için sadece belirli kişiler kullanabilecek. Türkiye’de 5G şu an sadece İstanbul’daki yeni havaalanı içerisindeki kısıtlı bir alanda denebiliyor. Türkiye’nin 5G macerası konusunda en son açıklama Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy tarafından yapılmış ve şu cümleler aktarılmıştı: “Son dönemde sektörümüzün gündeminde 5G’ye geçiş var. Bugün 83 ülkede 210 operatör 5G hizmetlerini başlattı. 5G’yi kucaklayan ülkeler arasına Türkiye’nin de en kısa sürede katılmasını diliyoruz. Beklentimiz, bir an evvel ihale takviminin ve detaylarının netleştirilerek duyurulması ve Türkiye’nin 5G’ye geçiş sürecinin başlaması. 5G’ye geçişte pazarın gerçeklerine uygun sürdürülebilir, öngörülebilir bir yatırım ortamının sağlanması, sektörün 5G’den azami faydayı elde etmesini ve bunu ekonomiye katma değer olarak kazandırmasını sağlayacaktır.” 

iOS 16.4 Beta 1’in en önemli yeniliği Safari için “Web Anlık Bildirimleri” desteğini getirmesi oldu. Bu iPadOS 16.4 özelinde de sunulacak destek aktif edildiği zaman internet sitelerinin mobil sürümleri kişilere bir uygulama gibi bildirim gönderebilecek. Ancak bunun için internet sitelerinin iPhone’un ana ekranına aynı bir uygulama gibi eklenmesi gerekecek. Bunu Safari’nin paylaşma menüsünden “Ana Ekrana Ekle” seçeneğini kullanarak hemen yapabilirsiniz. Sürüm ile yeni emoji seçenekleri de geliyor. Yeni emojiler arasında sallanan yüz, pembe kalp, açık mavi kalp, eşek, geyik, kaz, kanat, denizanası, sümbül, bezelye, zencefil, flüt, marakas, siyah kuş ve daha fazlası yer alıyor. Yenilenmiş Home altyapısını da tekrardan karşımıza çıkaran iOS 16.4, Podcast uygulamasını da yeni özellikler ile güncelliyor.

iOS 16.4 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

İLGİLİ HABERLER