reklamı kapat

POPÜLER

spacex türksat 5a

SpaceX, Türksat 5A uydusunu başarılı şekilde uzaya taşıdı [İzle]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştiren şirketi SpaceX, beklenen Türksat 5A görevinde başarıya ulaştı. İşte detaylar;

Türksat 5A haberleşme uydusu herhangi bir aksilik olmadan SpaceX’in Falcon 9 roket modeliyle alçak dünya yörüngesine taşındı. Direkt olarak yukarıdaki videodan izleyebileceğiniz bu görev kapsamında kalkış Florida’da yer alan Cape Canaveral Space Force Station bünyesinde yapıldı. 5A’yı fırlatan Falcon 9 roket görev sonunda dikey olarak otonom deniz üstü gemisine iniş yaptı. SpaceX burada bir kez daha sorun yaşamadı. Aktarıldığı kadarıyla Türksat 5A uydusu 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek şekilde ayarlandı. En az 30 yıl boyunca görevde kalacak uydu, belirtlenen yörüngeye hemen geçmeyecek. Burada dört aylık bir yolculuğun bizleri beklediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Türksat 5A uydusunu uzaya taşıyan SpaceX,  gelecek için Starship roketi geliştiriyor

SpaceX Starship, artık biliyorsunuz 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak ve bu açıdan insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, geçtiğimiz hafta hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktaya çıkılmıştı. SpaceX Starship, inişi ise beklendiği tamamlayamadı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patladı ve kullanılmaz hale geldi.

İlginizi Çekebilir