reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX dogecoin

SpaceX, son Falcon 9 kalkışıyla rekor kırdı; işte detaylar [Video]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştiren şirketi SpaceX, çok önemli bir göreve başarılı şekilde imzasını attı.

SpaceX, yaşanan erteleme nedeniyle normalde dün planlanan TRANSPORTER-1 görevine bugün çıktı ve hedeflenen büyük başarıya sorunsuz olarak ulaştı. Bu görev gerçekten çok önemliydi çünkü Falcon 9 roket ile bu sefer tam 133 adet ticari ve devlet imzalı uydu ve 10 adet uzaydan internet projesininin bir parçası olan Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkardı. Yani firma sadece tek bir kalkışta 143 adet ufak uyduyu yukarıya çıkardı ve bu firma için bir rekor oldu. Bunun ufak şirketlerin alçak dünya yörüngesine erişmesi için heyecan verici bir gelişme olduğunu belirten SpaceX CEO’su Elon Musk, görevde kullanılan Falcon 9’un deniz üstü otonom platforma sorunsuz olarak indiğini de açıkladı. Firma hatırlarsınız bu görevden önce Türksat-5A uydusunu alçak dünya yörüngesine sorunsuz olarak çıkarmıştı.

SpaceX,  gelecek için Starship roketi de geliştiriyor

Starship, artık biliyorsunuz 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak ve bu açıdan insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, geçtiğimiz hafta hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktaya çıkılmıştı. SpaceX Starship, inişi ise beklendiği tamamlayamadı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patladı ve kullanılmaz hale geldi.