reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX dogecoin

SpaceX’ten son dönemdeki en büyük kalkış geliyor; işte detaylar

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştiren şirketi SpaceX, çok önemli bir göreve daha imzasını atmaya hazırlanıyor.

En son Türksat 5A haberleşme uydusu herhangi bir aksilik olmadan Falcon 9 roket modeliyle alçak dünya yörüngesine taşıyan SpaceX, 6 saat sonra bir aksilik olmaz ise TRANSPORTER-1 görevine çıkıyor. Bu görev gerçekten çok önemli çünkü Falcon 9 roket ile bu sefer tam 133 adet ticari ile devlet imzalı uydu (Uzay aracı olarak da geçiyorlar) ve 10 adet uzaydan internet projesininin bir parçası olan Starlink uydusu alçak dünya yörüngesine çıkarılacak. Yani firma sadece tek bir kalkışta 143 adet ufak uyduyu yukarıya çıkaracak ve sanıyoruz bu firma için bir rekor olacak. Bunun ufak şirketlerin alçak dünya yörüngesine erişmesi için heyecan verici bir gelişme olduğunu belirten SpaceX CEO’su Elon Musk, uzaya bakış açısını değiştirmeyi sürdürüyor.

SpaceX,  gelecek için Starship roketi de geliştiriyor

Starship, artık biliyorsunuz 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak ve bu açıdan insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, geçtiğimiz hafta hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktaya çıkılmıştı. SpaceX Starship, inişi ise beklendiği tamamlayamadı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patladı ve kullanılmaz hale geldi.

Son kalkışı izleyebileceğiniz video: