reklamı kapat

POPÜLER

spacex

Türksat 6A uydusu SpaceX tarafından fırlatılacak; işte resmi açıklama

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştiren şirketi SpaceX, yapılan anlaşma ile Türksat 6A uydusunu uzaya fırlatacak.

Yapılan açıklamaya göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün üretim ve test süreci 2022’de tamamlanması planlanan Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın fırlatma hizmeti temini sözleşmesinin, Türksat AŞ ile SpaceX firması arasında imzalandığını bildirdi.

Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirildiğini belirten Karaismailoğlu, “Projenin, mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlanarak test aşamasına geçildi.
2021’de uydu uçuş modeli entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilmesi bekleniyor. Türksat 6A uydusu, uydu endüstrisinde kabul gören standart ve ticari test aşamalarına da tabi tutulacak” bilgisini verdi.
Projenin, Türkiye’nin haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer almasını sağlayacağına işaret eden Karaismailoğlu, “Üretilecek uydunun üretim ve test sürecinin 2022 yılı sonunda tamamlanarak, 2023 yılı ilk çeyreği içinde fırlatılması planlanıyor” ifadesini kullandı. Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmetleri temininin Türksat AŞ’nin sorumluluğunda olduğunu bildiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:
“Bu bağlamda gerekli çalışma ve hazırlıklar, proje yöneticisi kurum TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlarla koordineli olarak yürütülüyor. Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmaların çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik hem de idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD’de yerleşik SpaceX firmasının Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi.
Bu kapsamda Türksat ile SpaceX firması arasında Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesi imzalandı. Sözleşme aynı zamanda Türksat AŞ olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firmayla doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler Türksat AŞ uzman kadrosuyla yürütülecektir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, Türksat 5A uydusunu da uzaya taşımıştı

Türksat 5A haberleşme uydusu, uzun süre önce herhangi bir aksilik olmadan SpaceX’in Falcon 9 roket modeliyle alçak dünya yörüngesine taşınmıştı. Bu önemli görev kapsamında kalkış Florida’da yer alan Cape Canaveral Space Force Station bünyesinde yapıldı. Türksat 5A’yı fırlatan Falcon 9 roket görev sonunda dikey olarak otonom deniz üstü gemisine iniş yaptı.

Aktarıldığı kadarıyla Türksat 5A uydusu 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek şekilde ayarlandı. En az 30 yıl boyunca görevde kalacak uydu, belirtlenen yörüngeye dört aylık bir yolculuk sonrasında oturdu.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu