reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, bu sefer Turksat 6A uydusunu yörüngeye çıkardı

Elon Musk’ın başarılı özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce yapılan Falcon 9 merkezli kalkışla Turksat 6A uydusunu yörüngeye çıkardı.

Florida merkezli olarak yapılan kalkışta herhangi bir sorun yaşanmadı, Falcon 9’un önüne konumlandırılan Turksat 6A uydusu sorunsuz olarak yörüngeye taşındı. Burada yer alan habere göre, 84 yerli ekipman kullanılarak yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranıyla tamamlanan uydu, yaklaşık 4,2 ton fırlatma kütlesine ve 8,4 kW gücünde yüke sahip. Türksat 6A, aktif hale getirildikten sonra Türkiye, Avrupa ve Güney Asya’da geniş bir coğrafyayı kapsayan alanda hizmet verecek. Türksat 6A ile Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus, 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak.​​​​​​​ Kalkışın en önemli anlarını aşağıdaki SpaceX videolarında izleyebilirsiniz:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce dünyanın mevcut en güçlü roketi (toplamda 39 farklı Raptor motoru bir araya geliyor) olan SpaceX Starship için beşinci kalkışın yakında olması ses getirmişti. SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre beşinci SpaceX Starship kalkışı dört hafta içinde yapılacak. Elbette son dakikada bazı sorunlar çıkabilir ancak roketi yeni ayın başında bir kez daha havada göreceğiz gibi görünüyor. Starship için dördüncü kalkış geçtiğimiz ay sorunsuz olarak yapılmıştı. Kalkışı yapan ilk aşama Super Heavy daha sonra problem yaşamadan geriye döndü ve dikey olarak iniş gerçekleştirdi. En sonda ise Starship’in kendisi sorunsuz bir dikey iniş yapmıştı.

Bu konuda Elon Musk, “Birçok ısı koruyucu kalkanın düşmesine ve hasar alan bir kanada rağmen Starship okyanustaki otonom platforma yumuşak bir iniş yapmayı başardı. Destansı bir başarıya imza atan SpaceX ekibini çok tebrik ediyorum” demişti. Dördüncü deneme bakıldığı zaman genel olarak başarılı olmuştu. Ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti.

Turksat 6A uydusu yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın