reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell LOG Tasarım

İddia: “Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’deki hissesini satmayı değerlendiriyor”

Bugün Bloomberg önemli bir iddia ortaya attı. Buna göre, Türkiye Varlık Fonu Turkcell’deki hissesini satmayı değerlendiriyor.

Buradaki Bloomberg haberine göre Türkiye Varlık Fonu, şu anda ülkenin en büyük telekomünikasyon operatörü olan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’deki yüzde 26,2’lik hissesini satıp satmamayı değerlendiriyor. Türkiye Varlık Fonu (TVF) yönetim kurulunun bu konuda henüz resmi bir karar vermediğini iddia eden kaynaklar, görüşmelerin özel olması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Çıkan habere göre, bu konudaki nihai karar muhtemelen fonun yönetim kuruluna liderlik eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek. Turkcell bundan önce Huawei ile yaptıkları önemli bir test ile gündeme gelmişti. Bu konuda yapılan açıklamada şunlar aktarılmıştı: Turkcell ve Huawei’in ortak gerçekleştirdiği 5.5G Ar-Ge ve inovasyon projelerinin bir parçası olarak uygulanan bu deneme, gelecek nesil bağlantı teknolojilerinin ulaşacağı potansiyel senaryoları araştırmak amacıyla hayata geçirildi. Ar-Ge aşaması devam eden ve yeni nesil IoT teknolojisi olan Pasif IoT, mevcut IoT ürünlerinden farklı olarak batarya ihtiyacı olmadan bulunduğu ortamdan elde ettiği manyetik güç kaynaklı ‘enerji hasadı’ ile kendi enerjisini sağlayabiliyor. Özellikle tarım, tedarik ve lojistik sektörlerinde ürünlerin stok, ısı veya nem takibini kolaylaştırması hedeflenen Pasif IoT destekli sensörler, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan, yıllarca kullanılabiliyor. Ayrıca düşük modül maliyetleri sayesinde, Pasif IoT teknolojisinin çok geniş bir kullanım alanı sunması bekleniyor.

“Yenilikçi teknolojiler konusunda Huawei ile Pasif IoT testini başarıyla tamamladığımız için çok heyecanlıyız” diyen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör şu ifadeleri kullandı: “Bu teknoloji, çok düşük maliyet ve enerji tüketimiyle sensör konumlandırılmasını ve gerçek zamanlı veri toplanmasını sağlayarak, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu da gelecek nesil teknolojileri kullanarak daha verimli ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturma vizyonumuzla örtüşüyor. Başarıyla gerçekleştirilen bu Ar-Ge denemesi, Türkiye’nin dijitalleşmesine rehberlik eden Turkcell’in, geleceğe yönelik kurumsal çözümleri açısından yeni bir uygulama alanı sunacaktır.”

“Huawei, Turkcell gibi endüstri liderleriyle iş birliği yaparak, 5.5G çağının yeniliklerini hayata geçirmeye kararlıdır” diyen Huawei’in Turkcell Gruptan Sorumlu Direktörü Steven Shang, şunları söyledi, “Pasif IoT, oyunun kurallarını değiştirecek bir teknoloji. Bu başarılı deneme, farklı endüstriler tarafından da benimsenecektir. Turkcell ile iş birliğimizi sürdürerek, bu teknolojinin tam potansiyelini keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz.” Turkcell ve Huawei; dijitalleşmeye liderlik ederek, yeni nesil iletişim alanındaki güncel teknolojik gelişmelere öncülük ediyor. İki şirket, başarılı Pasif IoT denemesi ile 5.5G teknolojisinin sınırlarını başarıyla deneyimledi.”

Turkcell ve Huawei testleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X