reklamı kapat

POPÜLER

Hedef 335 km/s; 2019 Volkswagen Jetta rekor için gaza basacak

Amerikan’ın Utah eyaletinde yer alan “Bonneville Salt Flats” için hazırlandığın duyurulan 2019 Volkswagen Jetta, özel geliştirmelerin ardından deneme gününü beklemeye başladı.

Advertisement

Şu sıralar özel olarak geliştirdiği elektrikli yarış otomobili I.D. R ile Pikes Peak rekorunu elde etme çalışmalarıyla gündemde olan Volkswagen, farklı sınıflarda da zirveyi temsil etmek konusunda kararlı. Önümüzdeki ay içerisinde düzenlenecek olan Bonneville Speed Week kapsamında hız rekoru için hazırlandığını duyuran markanın bu alandaki temsilcisi özel olarak hazırlanmış bir 2019 Jetta olacak. 2005 yılında Anthony Hopkins‘in başrolünde sinemaya uyarlanan “Efsane Adam” filmini izleyenlerin de hatırlayabileceği etkinlikte, otomobillerin yanı sıra motosiklet ve özel olarak tasarlanmış çeşitli araçlar da yer alıyor. 2019 Volkswagen Jetta eğer kendi sınıfında adını tarihe yazdırmak istiyorsa saatte 335,5 kilometrelik astronomik hız değerini geçmek zorunda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce de limitlere çıkıldı

Rekor için deneme kararının ardından inşa sürecinin Kaliforniya‘da gerçekleştirildiğini öğrendiğimiz Bonneville Jetta‘da önemli altyapısal değişimler var. Aeorodinamik açıdan en iyi sonucun elde edilebilmesi adına yerden yüksekliği mümkün olan en alt limite endekslenen araçta süspansiyon, sınırlı kaymalı diferansiyel kilidi ve özel olarak tasarlanmış ince lastikler değişimin teknik kısmında öne çıkıyor. İçerisinde roll-cage ve yarış koltukları dışında neredeyse hiçbir şeyi bulunmayan aracın kaputunun altında ise 2.0 litrelik turbo dört silindir makine var. Bu motorun ne denli değişime uğradığını ise henüz bilmiyoruz. Şu ana kadar hızlanma üzerine alınmış önlemlerden bahsetmiş olmamız dikkatinizi çekebilir. “Peki ya bu otomobil nasıl duracak?” diye sorarsanız, arka tarafa dahil edilen paraşütlerin yeterli bir cevap olabileceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yine özel yapım bir Beetle ile 300,1 km/s, Jetta hibrit ile 299,8 km/s gibi hızlara erişmeyi başaran Volkswagen yine istediğini alacak gibi gözüküyor.