reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

Roket biliminde gelinen son nokta; “Falcon Heavy” ile üçlü geri dönüş

SpaceX‘in şimdiye kadar ürettiği en güçlü roket modeli Falcon Heavy, herhangi bir sorun olmazsa yarın ilk defa havalanacak. Roket biliminde gelinen son noktalardan olan Heavy, artık kesinleştiği üzere üçlü geri dönüş gerçekleştirecek.

Herkesin ilk kalkışını merakla beklediği Falcon Heavy, bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyor ve üç tane Falcon 9‘u bir araya getiriyor. Falcon 9’ları dikey olarak geriye indirme konusunda uzmanlaşan şirket, bunu Heavy‘de de es geçmeyecek gibi görünüyor. SpaceX tarafından yapılan resmi açıklamaya göre roketi uzayın derinliklerine taşıyacak üç Falcon 9 da dikey olarak geriye indirilecek. Falcon 9’lardan iki tanesi kalkışın yapılacağı Cape Canaveral‘a, diğeri ise deniz üzerindeki otonom gemiye indirilecek. Böylece yeniden kullanılabilirlik konusuna yeni bir bakış açısı getirecek firma, görüldüğü üzere oldukça kompleks bir çalışma içerisinde bulunuyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle birçok rakibini geride bırakan roket, insanoğlunun uzay yarışı için çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Falcon Heavy’nin özel kargosu yerinde

Şirketin Ay’a turist götürme ve Mars’a yerleşme planları için kilit rol üstlenen Falcon Heavy, özel kargosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. İlk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini rokete yükleyecek olan Elon Musk, bu konuda da hazır görünüyor. Bugün burada görebileceğiniz fotoğrafı yayımlayan CEO, araca SpaceX tarafından geliştirilen uzay kıyafetini giymiş bir manken da yerleştirmiş duruyor.

İlgili Video