reklamı kapat

POPÜLER

Sony, CES’te yeni nesil kameralarını tanıttı

Sony de CES 2011’de büyük bir tanıtım faaliyeti içinde. Sony’nin tanıttığı ürünler arasında ise özellikle kameralar dikkat çekiyor. Bunlardan bizim dikkatimizi çekenler ise dünyanın ilk ikili Full HD video kaydı yapan kamerası HDR-TD10E, üzerinde dahili projeksiyon bulunan kamera serisi HDR-PJ ve Sony’nin cepte taşımaya müsait boyutlu marifetli kamerası Bloggie‘nin 3D çekim yapabilen yeni versiyonu oldu.

Advertisement

Sony HDR-TD10E
HDR-TD10E
HDR-TD10E kameranın en dikkat çekici özelliği ikili lens sistemi. Bu sistemden ötürü kamerada iki adet Sony G sınıfı lens, iki adet ‘Exmor R’ CMOS sensör ve iki adet BIONZ işlemci bulunuyor. Üç boyutlu video kaydı yapabilen kamerayla çekilen üç boyutlu görüntüler üç boyut desteğine sahip olmayan televizyonlarda da sorunsuz olarak izlenebiliyor. Aynı şekilde çekilen görüntüleri kameranın üzerindeki 3.5 inç büyüklüğündeki ekrandan da üç boyutlu gözlüğe gereksinim duymadan izlemek mümkün. 10x optik zoom’u bulunan kamerada titreşim engelleyici Optical SteadyShot özelliği ve kameranın bulunduğu ortama göre otomatik olarak ayar yapmasını sağlayan iAUTO fonksiyonu bulunuyor. Hareketli objeleri takip için özel bir teknolojiye de sahip olan kamera 64 GB flash hafızayla birlikte geliyor. Nisan ayında piyasada olması beklenen kameranın fiyatına dair henüz bir bilgi yok.

Sony HDR-PJ
HDR-PJ
Sony’nin tanıttığı kameralar arasında çektikleri görüntüleri hemen büyük ekranda izlemek isteyenleri memnun edecek bir seri de tanıtıldı. HDR-PJ serisindeki kameralar üzerinde dahili bir projektöre sahip. Bu sayede kamerayla kaydedilen görüntüler saniyeler içinde istenen duvara/yüzeye yansıtılıp izlenebiliyor. 6 metrelik bir mesafeden 152 cm büyüklüğünde bir alana yansıtma yapabilen projektörlü kameralar, Clear Phase stereo hoparlörlere ve S-Master dijital amfilere de sahip. Bu sayede kaliteli ses çıkışı da garantilenmiş oluyor. 220 GB dahili hafızalı, 32 GB hafıza kartına sahip ve 16 GB hafıza kartına sahip olmak üzere üç modeli bulunacak kameraların fiyatlarıyla ilgili bilgi yok. Kameraların mart ve nisan ayında piyasada olması bekleniyor.

Sony Bloggie 3D MHS-FS3
Bloggie 3D MHS-FS3
Gençlere yönelik Bloggie’nin 3 boyutlu çekim yapabilen yeni versiyonu Bloggie 3D de Sony standının özel cihazlarından biri. Kamera, fonksiyonları sayesinde çekilen görüntüleri hızlı bir şekilde internet üzerindeki sosyal ağlarda ve video paylaşım sitelerinde paylaşmaya imkan tanıyor. Dünyanın ilk HD 3D cep kamerası olan Bloggie 3D MHS-FS3’te iki lens, iki görüntü sensörü, stereo mikrofon ve yerleşik LED ışık bulunuyor. Zayıf ışık koşulları altında bile yüksek çözünürlüklü ve daha az kumlu görüntüler kaydedebilmek için Exmor CMOS sensörü kullanan kamera, yatay ve dikey görüntü kaydı için görüntü arayüzünün döndürülmesine de imkan tanıyor. Bloggie 3D, video çekerken fotoğraf yakalamak için Dual Record özelliğine de sahip. Kamerayla çekilen görüntüler cihazın 2.5 inç büyüklüğündeki ekranında gözlüksüz olarak veya Sony’nin 3D uyumlu Bravia serisi televizyonlarında gözlükle izlenebiliyor. 8 GB dahili hafızası bulunan Bloggie 3D, nisan ayında piyasada olacak.