reklamı kapat

POPÜLER

Sony ve Light ortaklık
Sony ve Light ortaklık

Sony ve Light arasında gelecek akıllı telefonlar için heyecanlandıran büyük ortaklık

Görüntüleme sensörü pazarını domine eden Sony ile çoklu kamera konusunda uzman firma Light, gelecek akıllı telefonlar için önemli bir ortaklık kurdu.

Akıllı telefonlardan profesyonel kameralara kadar artık yüzlerce farklı cihazda Sony tarafından üretilen görüntüleme sensörleri yer alıyor. Geliştirdiği sensörler ile pazarı domine eden ve en iyi çözümleri sunan teknoloji devi, bu sefer hem ilginç hem de heyecanlandıran bir haberle gündemde. Çünkü Sony ile 16 kameralı “Light 16” fotoğraf makinesinin de arkasında yer alan Light, akıllı telefonlar için önemli bir ortaklık kurdu. Bu ortaklığın arkasında kaliteli Sony sensörler üzerine kurulan ve Light altyapısına sahip çoklu kamera sistemleri yer alıyor. Birden fazla sensöre yani kameraya sahip modüller tasarlayacak ikili, bunları Nokia, Xiaomi vb gibi üreticilere satacak yeni bir dönem oluşturuyor.

Daha önce duyduğumuz kadarıyla arkasında tam 9 adet kameranın yer aldığı bir telefon geliştiren Light’ın, özellikle çoklu kameraların ihtiyaç duyduğu “bilişimsel fotoğrafçılık” konusunda çok sağlam yazılımsal sistemlere sahip olduğu söyleniyor. Kendi telefonu için birden fazla prototipi geliştirilen firma, 9 kamera ile tam 64 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebileceğini belirtiliyor. Bu oldukça yüksek çözünürlüğe çekilen farklı fotoğrafların birleştirilmesiyle çıkılacağı söylenirken, modelde 5 kat optik yakınlaştırmanın da olacağı gelen bilgiler arasında. Bu arada bilmeyenler için Light tarafından geliştirilen teknolojilerin beş arka kameralı Nokia 9 PureView‘da kullanılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Aşağıda detaylarına yer verdiğimiz bu model biliyorsunuz sunacağı fotoğraf kalitesi ile büyük merak uyandırıyor.

Sony ve Light ortaklık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Light ve Sony ortaklığı heyecan veriyor

Akıllı telefonların fiziksel limitleri, firmaları çoklu kamera kurulumlarına mecbur bırakıyor. Sektörde dörtlü arka kameralar standart haline gelirken, bu işin ucu açık görünüyor. Sürece Sony’nin de adım atması gerçekten sevindirirken, çoklu kamera kullanımları anlam veremediğimiz bir şekilde kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Ancak elde edilen sonuçlar sürece ılımlı yaklaşılması gerektiğini kanıtlıyor. Firmalar farklı lensler / objektifler satmak yerine her şeyi satın aldığınız telefonun içerisine gömmeye çalışıyor.

İlgili Video

L16 fotoğraf makinesinin tanıtım videosu