reklamı kapat

POPÜLER

Sony sensör

Sony’den 150 megapiksellik 8K video çekebilen sensör

Fotoğraf makinesi pazarının sensör üretimi konusunda lider ismi Sony, daha önce yol haritasında karşımıza çıkarttığı yeni sensörlerini resmen duyurdu. Özellikle bir sensör üst limiti fazlasıyla belirlemiş görünüyor.

Sony‘nin en büyük kar elde ettiği alanların başında sensör üretimi yer alıyor. Kendi makineleri yanında Nikon ile Fujifilm gibi firmalara sensörler veren şirket, yeni çözümleriyle nefes kesici makinelerin sinyalini veriyor. Bugün resmi olarak duyurulan sensörlerden ilki IMX411 model ismine sahip. Orta format fotoğraf makineleri için hazırlanan sensör, tam 150 megapiksel çözünürlüğe sahip. Yani inanılmaz detaylı fotoğraf çekebilen bu sensör, video tarafında da dikkat çekiyor. 4K çözünürlükte saniyede 30 kare çekebilen sensör, 8K çözünürlüğe kadar çıkabiliyor. Bu noktada saniyede 16 kare yakalayabilen ürün, 3.76 um piksel boyutuna sahip. Şirketin orta format için hazırladığı diğer sensörü IMX461 ise yine oldukça yüksek 100 megapiksel çözünürlüğe sahip. Saniyede 30 kare 4K, saniyede 18 kare 8K video çekebilen sensör, IMX411 ile benzer olarak 3.76 um piksel boyutuna sahip.

Sony sensör

Sony, yeni sensörleriyle üst limiti belirlemiş görünüyor

Şirketin iki sensörü de 2018 yılında satışa sunacağı belirtiliyor. Bu da yeni yılda çıkacak Fujifilm GFX ve Hasseblad kameralarda bu sensörlerin yer alabileceğini akıllara getiriyor. Orta format fotoğraf makinesi pazarında henüz yer almayan Japon devi, belki bu sensörlerden sonra 2018’de bir sürpriz yapabilir.