reklamı kapat

POPÜLER

Ford dış iskelet
Ford dış iskelet
Ford dış iskelet
Ford dış iskelet
Ford dış iskelet

Ford, çalışanları için yardımcı “dış iskelet” test etmeye başladı

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından Ford, bildiğiniz gibi teknolojiden sonuna kadar yararlanıyor. Yapılan yeni dış iskelet projesi ise çalışanları yakından ilgilendiriyor.

Çok büyük seri otomobil üretim hatlarına sahip olan şirket, buradan binlerce insan çalıştırıyor. Mesaileri boyunca hep aynı işlemleri yapan bu insanlar, bazı kronik hastalıklar yaşayabiliyor. İşte Ford bunu çözmek için şirket EksoVest isimli bir dış iskelet birimine yatırım yapıyor. Giyilebilir şekilde hazırlanan bu yardımcı, özellikle çalışanların üst bölümünü destekliyor ve böylece yükler yukarıya doğru çok daha kolay şekilde kaldırabiliyor. Boyna ve kollara binen yükü / gerginliği azaltabilen EksoVest, bu sayede birçok kas sorunun önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Normal bir çalışanın bu görevleri günde 4.600 kez, yılda ise tam 1 milyon kez yaptığını belirten şirket, mekanik iskelet ile süreci çok daha kolay hale getiriyor.

Ford tarafından test edilen dış iskelet diğerlerinden farklı

Şirketin üretimine yardım ettiği EksoVest iskelet, diğer birçok benzeriden farklı olarak motorlara sahip değil. Yani çalışmak için herhangi bir ekstra güce ihtiyaç duymayan ürünün, 7 kg civarında destek sağlayabildiği belirtiliyor. Şimdilik iki Amerika Birleşik Devletleri fabrikasında test edilen ürün, ilerleyen süreçte diğer tesislerde de kullanılmaya başlanacak. Benzer sistemlerin her fabrikada kullanılmasını umut ediyoruz.