reklamı kapat

POPÜLER

a57’nin halefi Sony a58 ve yeni aynasız Sony NEX-3N resmi olarak duyuruldu

Bir süredir haberlerini aldığımız ve internete düşen fotoğraflarını gördüğümüz iki yeni Sony makine resmi olarak duyuruldu. Değiştirilebilir lensli orta seviye a57’nin yerine geçen A58 ve giriş seviyesi aynasız NEX-3N, kendi sınıflarında tercih sebebi olabilecek yeni Sony teknolojileriyle donatılmış iki makine.
Sony a58
SONY a58
Fotoğrafçılığa hevesli kullanıcıların tercihi a57’nin yerini alan Sony’nin yeni fotoğraf makinesinde 20 megapiksel çözünürlüğünde Exmor APS HD CMOS sensör kullanılıyor. Geliştirilmiş BIONZ görüntü işlemcisiyle iş birliği içinde çalışan sensör, detaylı ve temiz fotoğraf kareleri ve videolar vadediyor. Sensörün hassasiyeti 100 ile 16.000 ISO arasında belirlenebiliyor. Piyasadaki DSLR’ların aksine, Sony’nin değiştirilebilir lensli makinelerinde tam geçirgen ayna teknolojisi kullanılıyor. a58’de de kullanılan bu teknoloji sayesinde ışığın sensör üzerine düşmesi için DSLR’lardaki ayna hareketi gerçekleşmiyor, ışık doğrudan ayna içinden geçerek görüntü ve otomatik odaklama sensörü üzerine düşüyor. Bu da hem çekimlerde hem de odaklamada ciddi bir hız artışı sağlıyor.
Sony a58

a57’de kullanılan 16 megapiksellik sensör a58’de yerini 20 megapiksellik bir sensöre bırakmış. Tam geçirgen ayna teknolojisi sayesinde ışık doğrudan sensör üzerine düşüyor.

a58, otomatik odaklaması açık halde saniyede 8 kare yakalayabiliyor. 15 noktalı yeni otomatik odaklama sistemi ise yeni kilit moduyla hareket halindeki objeleri odakta tutarak art arda net çekimler yapmaya imkan tanıyor. Titreşim engelleme fonksiyonu SteadyShot’u gövdesinde sunan makine bu sayede düşük deklanşör hızı veya yüksek zoom’la yapılan çekimlerde bulanıklığın önüne geçiyor. Hareketli ekrana ve OLED vizöre sahip makine aynı zamanda Sony’nin TRILUMINOS Renk teknolojisini destekleyen ilk A yuvalı değiştirilebilir lensli makine olma özelliğine de sahip. Bu yeni teknoloji, çekilen fotoğraf ve videoların TRILUMINOS destekli BRAVIA televizyonlarda daha canlı ve gerçeğe çok daha yakın görünmesini sağlıyor. Nisan ayında piyasaya çıkacak a58’in ilk etapta Avrupa pazarına sunulacağı belirtiliyor.

SONY NEX-3N
SONY NEX-3N
Aynasız fotoğraf makineleri pazarında ciddi bir pazar payına sahip olan Sony, NEX ailesini genişletmeye devam ediyor. Küçük boyutlarıyla dikkat çeken yeni NEX-3N, DSLR’larda görmeye alışık olduğumuz APS-C sensör ve dahili flaşı ile fark yaratıyor. Özel tırtıklı dokusu sayesinde rahat bir şekilde elde tutulan makinede 180 derece hareket edebilen 3 inç büyüklüğünde bir LCD ekran bulunuyor. Doğrudan makine üzerindeki zoom düğmesi ise, hem kompakt makinelerdeki gibi bir kullanım kolaylığı sağlıyor hem de lense dokunma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için hassas çekimler yapabilmeyi mümkün kılıyor. Bu düğme yalnızca uyumlu lenslerle kullanılabiliyor. NEX-3N, 210 gram ağırlığıyla dahili flaşa sahip, APS-C sensörlü değiştirilebilir lensli makinelerin en küçük ve en hafifi. 16 megapiksel çözünürlüğündeki sensör, ISO değerini de 16.000’e kadar çıkarıyor. BIONZ görüntü işlemcisinin de etkisiyle çekilen fotoğraflar ve videolar daha canlı ve daha detaylı oluyor. E yuvalı lenslerle uyumlu olan makine Sony’nin TRILUMINOS Renk destekli ilk NEX modeli. Mart ayında piyasaya çıkacak olan Sony NEX-3N, ilk olarak Avrupa’da satışa sunulacak.