reklamı kapat

POPÜLER

Sony a9 III

Dünyada bir ilke imza atan Sony a9 III tanıtıldı

 - Güncelleme: 07 Kasım 2023 19:45

Japon görüntüleme devi Sony, bugün “global shutter” konusunda dünyada bir ilke imza atan Sony a9 III fotoğraf makinesini tanıttı.

Sony a9 III, “Global Shutter / Global Deklanşör” altyapısına sahip dünyanın ilk “Tam Kare / Full Frame” CMOS sensörü üzerine kuruluyor. Bu konuda çok dikkat çeken model, taşıdığı “global shutter” ile can sıkıcı “rolling shutter” sorunu yaşatmıyor. Global Shutter sensör altyapısı, rolling shutter sensör sisteminden farklı olarak üstten aşağıya değil tek seferde tüm sensörden görüntü yakalıyor, bu sayede istenmeyen görüntü bozulmaları (Özellikle yamulmalar) tarihe karışıyor. Global sensörü sayesinde seçilen her hızda flaş senkronu sağlayabilen aynasız model, en üstte 1/80,000 enstantane hızına (Sürekli çekimde 1/16,000) ulaşabiliyor. Kalbindeki özel sensörü spesifik olarak 24,6 megapiksel çözünürlükte olan Sony a9 III, gücünü Bionz XR işlemciden alıyor ve beş eksenli yerleşik görüntü sabitleme sistemiyle sekiz durak elde çekim avantajı getiriyor. Otomatik odaklama, otomatik pozlama ve ölçümü ile beraber saniyede 120 kare seri çekim yapabilen yani inanılmaz seviyede hızlı olan gövde, 120 fps’lik elektronik vizörü ile bu hızı “vizör kararması” olmadan sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Herhangi bir crop / kırpma olmadan 4K 120 fps video kaydı alabilen ve bu konuda kendi ailesinde bir ilke imza atan a9 III, video tarafında S-Cinetone ve S-Log3 kayıt imkanlarını da eksik etmiyor. Arkasında çekim kolaylığı getiren hareketli bir ekran yer alan gövde, 759 noktalı ve yapay zeka destekli otomatik netleme sistemiyle objeleri algılayarak netliği üstlerinden ayırmıyor. Üst seviye profesyonellere hitap eden Sony a9 III, sürpriz olmayacağı üzere ucuz bir gövde değil. Bu harika özelliklerin cezası 6 bin dolarlık bir yurt dışı fiyatı oluyor, henüz Türkiye fiyatı bilinmiyor.

Sony a9 III fotoğraf makinesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli