reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Xiaomi CyberDog robot köpek

Xiaomi CyberDog robot köpek gösterim için Türkiye’ye getirildi

Dikkat çeken Xiaomi CyberDog robot köpek model, Xiaomi 12 etkinliği kapsamında gösterilmek adına Türkiye’ye getirildi.

Advertisement

Xiaomi 12 ve 12 Pro bugün düzenlenen etkinlik ile Türkiye pazarına getirildi. Bu etkinlikte firmanın beklenmedik bir sürprizi de oldu. Bunun için Xiaomi Türkiye şunu aktardı: “Ve son olarak günün sürprizi. Yeni oyun arkadaşınız #CyberDog da bugün bizimle! Yepyeni Xiaomi teknolojileri ve birbirinden harika sürprizlerin devamı için bizi takip etmeye devam et.”  Peki bu gösterim için Türkiye’ye getirilen Xiaomi CyberDog robot köpek hakkında neler biliyoruz? Firma model için daha önce detaylı bilgiler verdi. Xiaomi yaptığı açıklamada biyolojik dünyadan ilham alınarak geliştirilen yeni dört bacaklı robotu CyberDog ile geleceğin teknolojisini keşfetme konusunda cesur bir adım daha attıklarını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla CyberDog, Xiaomi’nin mühendislik becerisinin doruk noktasını temsil ediyor ve açık kaynak olmasıyla var olan geliştiricilerin üzerinde geliştirmeler yapabilmesini sağlamaya odaklanıyor.

Aynı açıklamaya göre CyberDog, Xiaomi’nin açık kaynak topluluğu ve dünya genelindeki geliştiriciler için dört bacaklı robotik alanındaki ilk girişimi olma özelliğini taşıyor. Xiaomi CyberDog ile ilgilenen robotik meraklıları, benzer düşünen diğer Xiaomi Fanları ile rekabet edebilecek, birlikte oluşturabilecek ve dört bacaklı robotların gelişimini sağlayabilecek ve potansiyelini açığa çıkarabilecek.

CyberDog, Xiaomi’nin kendi bünyesinde geliştirilen yüksek hız, çeviklik ve geniş hareket imkanı tanıyan servo motorlarla donatılmış durumda. 32 N m/ 220 Rpm’e varan maksimum tork gücü ve dönüş hızıyla CyberDog, 3,2 m/sn’ye kadar yüksek hızda hareket etme ve ters takla gibi karmaşık eylemler gerçekleştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi CyberDog robot köpek büyük ses getirdi

CyberDog’ın beynini NVIDIA Jetson Xavier NX platformu üzerine kurulan yapay zeka destekli bir süper bilgisayar oluşturuyor. Süper bilgisayar, 384 CUDA Çekirdeği, 48 Tensor Çekirdeği, 6 Carmel ARM İşlemci ve 2 derin öğrenme hızlandırma motorundan oluşuyor.

CyberDog, açıklamaya göre biyolojik organizmaları tam olarak modelleyebilmek için hareketlerini yönlendiren ve anında geri bildirim sağlayan 11 yüksek hassasiyetli sensörle donatılmış. Dokunma sensörleri, kameralar, ultrasonik sensörler, GPS modülleri ve daha fazlasını içeren bu sistem, CyberDog’a çevresini algılama, analiz etme ve çevreyle etkileşim kurma gibi gelişmiş yetenekler sağlıyor.

Xiaomi’nin akıllı telefon görüntüleme teknolojisi sayesinde CyberDog’un gelişmiş bir çevre algılama yeteneği bulunuyor. Yapay zeka etkileşimli kameralar, binoküler ultra geniş açılı balık gözü kameralar ve Intel RealSense D450 derinlik modülünden oluşan bu kamera sistemi, bilgisayar görüşü algoritmasıyla eğitilebiliyor.

Bu görüntü sensörü sistemi, CyberDog’a otonom nesne takibi, SLAM ve santimetre ölçeğinde engellerden kaçınma ve navigasyon yetenekleri sağlıyor. Bu, CyberDog’un çevresini gerçek zamanlı olarak analiz edebilmesi, navigasyon haritaları oluşturabilmesi, hedefini çizebilmesi ve engellerden kaçınabilmesi anlamına geliyor.

Tüm bunlar insan duruşunu tanıma, yüz tanıma ve takibi gibi özelliklerle birleştiğinde CyberDog, sahibini takip edebilme ve engellerin etrafından dolanabilme yeteneğine sahip oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılar söylendiği kadarıyla evcil hayvan benzeri doğal özellikler için CyberDog’a özel bir uyandırma sözcüğü ayarlayabiliyor ve robotu kontrol etmek için sesli asistanları ya da beraberinde gelen uzaktan kumandayı veya akıllı telefon uygulamasını kullanabiliyor. Kullanıcılar, CyberDog’u benzersiz görevlerde kullanabiliyor ve etkileşime girebiliyor.

CyberDog’un aynı zamanda 3 adet Type-C ve 1 adet HDMI bağlantı noktası içeren kapsamlı bir arayüzü bulunuyor. Bu, geliştiricilere arayüzleri kullanarak robota arama ışığı ya da farklı yaratıcı yetenekler veya yenilikler eklemek için panoramik kamera, hareketli kamera, LiDAR veya diğer donanımları eklemek ya da yazılım sistemlerini keşfetmek konusunda tam bir özgürlük sağlıyor.

Xiaomi CyberDog robot köpek şimdilik herkes tarafından elde edilemeyecek

Xiaomi, açık kaynak aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki geliştiricileri bu alana katkıda bulunmaya, birbirleriyle iletişim kurmaya ve birlikte ilerlemeye teşvik ediyor. CyberDog, şirket içinde geliştirilen çekirdek modüller yeniden yapılandırılarak ve optimize edilerek açık kaynak algoritmaları üzerine oluşturulmuş.

Bu açıdan Xiaomi, CyberDog’un muazzam olasılıklarının ortaklaşa keşfedilmesini sağlamak adına Xiaomi Fanları, mühendisler ve robotik meraklıları için 1.000 adet CyberDog robotunu piyasaya sunuyor.

Ayrıca, ilerlemeyi ve sonuçları dünya genelindeki tüm geliştiricilerle sürekli olarak paylaşmak üzere Xiaomi Açık Kaynak Topluluğu’nu hayat geçiriyor ve mühendislerin gelecekteki yenilikleri yakından takip edebilmelerine olanak tanıyan bir platform sağlamak üzere bir robotik laboratuvarı kurmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem