reklamı kapat

POPÜLER

15 saat kullanım süresi sunan Dell XPS 13 Türkiye’de [Video]

Dell dünya çapında 12’den fazla ödüle layık görülen yeni Dell XPS 13‘ü Türkiye’de piyasaya sürdü. 15 saate varan kullanım ömrü sunan dizüstü bilgisayar, 5 milimetre inceliğindeki çerçevesiyle üst düzey bir görüntü vadediyor.

11 inçlik boyuta 13 inçlik bir ekran sığdıran tasarım, bu anlamda bir ilki gerçekleştiriyor. Alüminyum alaşımdan üretilen tasarımı iç bölümdeki karbon fiber yüzey tamamlıyor. 15 milimetre kalınlığa ve 1,18 kilogram ağırlığa sahip olan XPS 13, kolaylıkla taşınabiliyor. IPS paneliyle yüksek ışık alan ortamlarda bile görülebilen ekrana sahip cihaz, Gorilla Glass ekranı sayesinde çizilmelere karşı yüksek oranda koruma sağlıyor.
3200 x 1800 ve 1920 x 1080 piksel çözünürlükte, dokunmatik ve dokunmatik olmayan ekran seçenekleriyle gelen bilgisayar, 170 derece görüş açısıyla birçok açıdan rahatça görülebiliyor.  Birçok farklı seçenek ile satışa sunulan cihazda 5. nesil i3, i5 veya i7 işlemciden biri tercih ediliyor. Grafik çözümü olarak ise Broadwell mimarisiyle tümleşik olarak sunulan Intel HD Graphics 5500 bulunuyor. SSD depolama birimi kullanılan bilgisayar, bu alanda da performanstan taviz vermiyor. Çerçeveyi inceltmek için kameranın yerinde de değişikliğe giden Dell, HD kamerasını cihazın sol alt bölümünde konumlandırıyor.

Tasarım konusunda ayrı bir özen gösteren Dell, dizüstü bilgisayarlarda bulunan ve kullanıcıların çokça şikayet ettiği etiketleri de gizliyor. Bilgisayarın alt tarafında bulunan ve açılabilen bir kapakçığın altında bilgisayarla ilgili bilgiler yer alıyor. Kapak kapatıldığında bu kısım tamamen kayboluyor ve böylece cihazın görüntüsü de bozulmamış oluyor.
Dell XPS 13‘ün pil performansı da dikkat çekici. Normal kullanımda 15 saate varan kullanım süresi sunan cihaz, ayrı olarak satılan ve 99 dolar fiyat etiketine sahip taşınabilir şarj cihazı aksesuarı ile bu kullanım ömrünü daha da yukarılara çıkarabiliyor.

Yurtdışında konfigürasyona bağlı olarak 1.199 ile 1.999 dolar aralığında fiyatlandırılan Dell XPS 13, 5’ten fazla donanım alternatifi ile birlikte Türkiye’deki elektronik mağazalarda yerini almış durumda.

VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=fSUYak5k-kY