reklamı kapat

POPÜLER

2 dakikada şarj olan pil geliştirildi

Mobil ve portatif cihazlar bizi kablolardan kurtarıyor gibi görünse de, pillerin şarj kapasitesindeki kısıtlılık, bizi elimizde şarj cihazları her an priz arayan insanlara dönüştürüyor. Ancak pil teknolojisinde çığır açan Singapurlu araştırmacılar sayesinde pilleri 2 dakikada şarj ederek bu derdimizden kurtulacağız gibi görünüyor.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir pil türü pillere tam anlamıyla çağ atlatıyor. Sadece 2 dakikada yüzde 70 oranında şarj olan bu lityum iyon pil, 20 yılı aşkın kullanım süresine sahip. Pilin anotlarında grafit yerine özel olarak geliştirilen titanyum dioksit jel kullanan araştırmacılar, pilin içinde gerçekleşen kimyasal tepkimeyi hızlandırmayı başarmış. Tepkimenin hızlı olması, pilin çok daha hızlı şarj olmasını sağlıyor.

Özellikle elektrikli otomobillere büyük fayda sağlayacak bu yeni nesil lityum iyon pillerle, otomobili 20 kat daha hızlı şarj edebileceğiz. Üstelik 20 yılı aşkın ömrüyle, 8 yılda bir pil değiştirme masrafından da kurtulmuş olacağız.

Araştırmacılar şimdi, otomobilleri benzin doldurur gibi 5 dakikada şarj etmeyi sağlayacak olan bu teknolojiyi seri üretime geçirme yöntemleri üzerinde çalışıyor. Üstelik pilin önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasada olacağı düşünülüyor.