reklamı kapat

POPÜLER

360 derece videoyla Mars’ı keşfedin

Geçtiğimiz cuma günü NASA’nın Mars’taki uzay aracı Curiosity, 57 farklı fotoğrafın bir araya gelmesiyle oluşan bir selfie yollamıştı. Dün ise NASA’nın Facebook sayfasında Curiosity’nin fotoğraflarından oluşan, herkesin akıllı telefon veya bilgisayarları aracılığıyla sağa sola hareket ederek bakabildiği 360 derecelik bir video yayınlandı.

Curiosity Mars’taki araştırmalarına devam ederken sosyal medya hesaplarından enteresan bilgi ve fotoğraflar paylaşmayı sürdürüyor. Son zamanlarda Namib adı verilen bir kumul etrafında çalışmalarını sürdüren Curiosity, son paylaştığı videoyla sizleri Mars’a götürüyor.

This is a neat 360 video from the surface of Mars. You can look around like you're actually on the planet.NASA produced it by stitching together photos taken by NASA’s Curiosity Mars Rover, using technology created by the 360 video team at Facebook. This is just the beginning of what we can do with virtual reality and 360 video. Pretty amazing.

Posted by Mark Zuckerberg on Sunday, January 31, 2016

Mouse veya akıllı telefon ekranında parmağınızı sağa sola sürükleyerek Mars’ın yüzeyindeymişsiniz gibi etrafa bakabilmeye olanak tanıyan 360 derecelik video, Facebook‘un 360 derecelik video ekibi tarafından yaratılan teknoloji kullanılarak oluşturulmuş fotoğraflardan oluşuyor.

NASA’nın videosunu kendi sayfasında paylaşan Mark Zuckerberg, Facebook sayfasına “bu, 360 video ve sanal gerçeklik ile yapılabileceklerimizin başlangıcı.” diye de not düşmüş.

YORUMLAR