reklamı kapat

POPÜLER

Acer Aspire 1820PTZ incelemesi

İncelediğimiz Aspire 1820PTZ, başarılı özellikleriyle tablet PC kullanma keyfini parmaklarınızın ucuna getiriyor.

HEM EVDE, HEM İŞTE
Siyah, mavi ve kırmızı renk seçeneklerine sahip olan Aspire 1820PTZ’nin elimizdeki versiyonu mavi renkli bir tasarıma sahip. 11.6 inç genişliğine HD WXGA ekranı bulunan cihaz oldukça şık görünüyor ve 1366×768 piksel görüntü desteği sunuyor. Cihazın çevrilebilen ekranı ile esnek bir kullanım sağlayabiliyorsunuz. Parlak ekranı her ne kadar parmak izi tutsa da, renkleri oldukça canlı görüntülemesiyle öne çıkıyor. Ancak multi-touch destekli olan ekranın, dokunmalara karşı biraz daha hassas olmasını beklerdik. Bazen sürükle-bırak yöntemini kullanmanız gereken yerlerde veya küçük noktalara tıklamanız gerektiğinde hata yapmanız mümkün olabiliyor. Yanlışlıkla farklı yerlere tıklayabiliyor veya sürükleyeceğiniz ikonu tutma problemi yaşayabiliyorsunuz. Ancak cihazın genel olarak iyi bir dokunma deneyimi yaşattığını söyleyebiliriz. Özellikle iş hayatındaki kullanıcılar tarafından tercih edilebileceğini düşündüğümüz Aspire 1820PTZ’nin, sunumlar sırasında oldukça iş göreceği bir gerçek. Elbette bunda cihazın kompakt boyutlarının ve mobiliteyi destekleyen ağırlığının da büyük katkısı var. Kişisel kullanımlar için de tercih edilebilecek olan Aspire 1820PTZ, elbette bir fotoğraf çerçevesi veya taşınabilir multimedya merkezi olarak da kullanılabilir. Özelikle sahip olduğu 3G desteği ile önem kazanan cihaz, bunun yanında sağladığı 8 saatin üzerindeki pil ömrüyle de dikkat çekiyor. Bu sayede hem iş, hem de özel alanda mobiliteyi tam olarak destekleyen cihaz, sahip olduğu Crystal Eye web kamerası ile de bulunduğunuz her yerde 3G üzerinden görüntülü sohbet etme imkanı sunmasıyla başarı gösteriyor.

TOUCHPORTAL’A BAKIŞ
Aspire 1820PTZ, beraberinde bir arayüz de getiriyor. TouhcPortal adındaki bu arayüz ile cihazın sunduğu dokunmatik ekran deneyimini keyifle yaşayabilmenize olanak tanıyan cihaz, masaüstü arka planında yer verdiği kulakçıktan tutup çekerek –veya ikona tıklayarak- TouchPortal arabirimine ulaşmanızı sağlıyor. Bu arabirim; video, müzik, fotoğraf ve oyun gibi multimedya öğelerine dokunarak ulaşabilmenize olanak sağladığı gibi, aynı zamanda internete ulaşmanıza ve çeşitli notlarınızı tutmanıza da izin veriyor. Bu arada belirtmemiz gereken diğer bir nokta ise cihazın klavye bölgesi üzerinde yer alan Acer Backup Manager tuşu. Bu tuşu kullanarak verilerinizi kolaylıkla yedekleyebiliyorsunuz.

KULLANIM ÇEŞİTLİLİĞİ
Cihazın üzerinde bulundurduğu klavyeye baktığımızda genel olarak kullanım problemi yaşatmayacak türden olduğunu düşünsek de, yine de ilk başta alışmakta güçlük çekebileceğinizi söylemeliyiz. Özelikle geniş klavye kullanımına alışkın olan kullanıcılar, cihaz üzerindeki bazı tuşların küçük kullanılmış olmasından dolayı kısa bir alışma sürecini göz önünde bulundurmalılar. Elbette Aspire 1820PTZ’nin masaüstünde halihazırda bir sanal klavyesi de bulunuyor. İsterseniz bu klavyeyi de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fiziksel klavyenin altındaki touchpad alanının da tıpkı ekran gibi multi-touch desteği sağladığını söyleyelim. Cihazın çevresinde ise pek çok bağlantıya yer verilmiş olduğunu görüyoruz. HMDI, 3 adet USB bağlantısı ve kart okuyucusu bunlardan bazıları. Elbette az önce de bahsettiğimiz 3G desteğini sağlayan SIM kart girişinin de bataryanın altında bulunduğunu belirtmemizde yarar var.

DÜŞÜK GÜÇ TÜKETİMLİ
Intel’in düşük güç tüketimli U7300 işlemcisini kullanan Aspire 1820PTZ’nin işlemci hızı ise 1.30 GHz. Bu nedenle yüksek performans gerektirecek olan işlemleri cihaz üzerinde yoğun olarak kullanamayacağınızı belirtmemiz gerek. Fakat işlemcisinin arkasından gelen bellek desteğinin 4 GB DDR3 olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede kullanacağınız ofis uygulamalarında başarı kaydedebilirsiniz. 320 GB’lık bir sabit disk alanı sunan Aspire 1820PTZ’nin ekran kartı ise Intel’in yerleşik ekran kartı modellerinden. 64 MB’lık hıza sahip olan Intel GMA 4500MHD ekran kartı, paylaşımda ise 1759 MB’a kadar sürat yapabiliyor. Microsoft Windows 7 işletim sistemiyle beraber gelen cihazın hem iş alanında, hem de kişisel kullanımda sahiplerini mutlu edeceğini düşünüyoruz. Tablet PC satın almayı düşünen kullanıcılar, cihazı yakından incelemeliler.

ESNEK KULLANIMacer-aspire-1820ptz-1180 derece çevirilebilen ekranıyla esnek bir kullanım sunuyor

FONKSİYON KISAYOLLARIacer-aspire-1820ptz-2Ekranın altındaki tuşa basarak fonksiyonlar arasında geçiş yapabilirsiniz

ALIŞMANIZ GEREKacer-aspire-1820ptz-3Klavye kullanıcıları alışma süreciyle baş başa bırakıyor

DOKUNMATİK EKRANacer-aspire-1820ptz-4Aspire 1820PTZ, dokunmatik ekranıyla başarılı bir kullanım sunuyor

MULTI-TOUCH TOUCHPAD
acer-aspire-1820ptz-5Touchpad alanı multi-touch desteği sağlıyor

BAĞLANTI ZENGİNİ
acer-aspire-1820ptz-6Cihaz HDMI’ın yanı sıra 3G bağlantı desteği de sunuyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Esnek kullanım, bağlantı zenginliği, ağırlığı ve boyutları ile mobiliteye destek vermesi, uzun pil ömrü, multi-touch destekli ekranı.

EKSİLER
Dokunmatik ekranın performansı genel olarak iyi olsa da, bazen küçük hatalar yapmanıza neden olabiliyor.

SONUÇ
Şık tasarımı ve dokunmatik ekranıyla esnek kullanım sunmasıyla dikkat çeken Aspire 1820PZT, özellikle uzun pil ömrü ve 3G desteğiyle öne çıkıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel U7300 1.30 GHz

Ekran
• 11.6 inç HD WXGA (1366×768)

Ekran Kartı
• Intel GMA 4500MHD 64 MB

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk

• 320 GB

Optik Sürücü

• Yok

Bağlantılar
• HDMI, 3G, USB (3 adet), Ethernet, Wireless
• Bluetooth, VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü

• 8 saatin üzerinde

Boyutlar

• 285 x 208.9 x 28.5 – 34.5 mm

Ağırlık
• 1.72 kilogram

YORUMLAR