reklamı kapat

POPÜLER

Akıl sağlığı bozulan eski çalışanlardan Microsoft’a dava

İnternetteki sakıncalı içeriklerin kaldırılması için içerikler sıkı bir şekilde denetleniyor ve filtreye takılan içerikler yayından kaldırılıyor. Belirli algoritmalar kullanılıyor olsa da bu içerikleri denetleyen bir ekip de bulunuyor ve söz konusu ekip bu içerikleri tek tek görmek zorunda kalıyor. İşte bu içerikler yüzünden sağlık sorunları yaşayan iki çalışan, Microsoft’a dava açtı.

Microsoft’un online güvenlik takımında eskiden görev alan Henry Soto ve Greg Blauert, çalıştıkları dönemde aşırı şiddet ve cinsellik içeren görüntüleri incelemek zorunda kaldıklarından ötürü sorunlar yaşadıklarını ileri sürüyor. Travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) yaşayan çalışanlar için Microsoft’un hiçbir destek vermemesi davanın ana konusunu oluşturuyor. Geceleri kabuslar gören, devamlı olarak endişeli bir hal içerisinde olan ve halüsinasyonlar gören çalışanlar, Microsoft’un konuyla ilgili destek ekibinin sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığını belirtiyor. Ekibin oyun oynama ve yürüyüş yapma gibi işe yaramayan tavsiyeler bulundukları ifade ediliyor.

Dava edilen Microsoft ise bu iddiaları reddediyor ve çalışanlarını korumak için elinden geleni yaptıklarını belirtiyor. Gelişmiş algoritma tarafından otomatik olarak işaretlenen veya kullanıcıların rapor ettiği içerikleri inceleyen ekibin gördüğü görüntülerin gerçekliğinin azaltıldığı belirtiliyor. Ayrıca bu çalışanların çalışma süresinin azaltıldığı dile getiriliyor. Dava sonucunda haklı bulunan tarafın hangisi olacağını zaman gösterecek.