reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon Satellite LOG Tasarım akıllı telefon

Akıllı telefon merkezli uydu iletişiminin geleceği için önemli bir gösterim yapıldı

Kısa süre önce akıllı telefon merkezli uydu iletişiminin geleceği için önemli gösterim yapıldı. İleride uydu üzerinden görüşme standart bir şey halini alacak.

Standart akıllı telefon modelleri üzerinden erişilebilen ilk ve tek uzay tabanlı hücresel geniş bant ağını inşa ettiği aktarılan AST SpaceMobile, özel modifiye yapılmamış standart bir Samsung Galaxy S22 modeli kullanarak, özel uydu aracılığıyla ses (Telefon görüşmesi) ve veri tabanlı ilk 5G bağlantısını başarıyla gerçekleştirdiklerini duyurdu. Burada şirket mühendisleri AT&T ağını ve AST SpaceMobile’ın BlueWalker 3 test uydusunu kullanarak, ABD’den İspanya’daki bir Vodafone mühendisine çağrı aktarımını mümkün kılan uzay / uydu tabanlı bir 5G bağlantısı kurdu. Ayrı bir testte ise şirket, yaklaşık 14 Mbps indirme hızına ulaşarak uzay tabanlı hücresel geniş bant veri oturumu özelinde hız rekor kırmayı başardı. Bu test için Vodafone ve Nokia ile ortaklık kuran AST SpaceMobile, gelecek için güzel bir gösterim yaptı. Bu ve benzeri sistemler sayesinde gelecekte gittiğimiz her yerde iletişim kuracağız, yer baz istasyonlarına eskisi kadar bağımlı olmayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konu bundan önce Apple ile gündeme gelmişti. iPhone 14 ailesi biliyorsunuz 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. İlk aşamada ABD ve Kanada merkezli olarak kullanıma açılan ve daha sonra aralarında Türkiye’nin olmadığı başka ülkelere açılan sistem, şimdiye kadar birçok kişinin hayatını kurtardı. Apple bu altyapıyı hayat geçirmek adına direkt olarak Globalstar firması ile ortaklık kurdu ve uydu üzerinden acil SOS özelliği için sadece ilk aşamada 450 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Globalstar, bu temelde uydu sayısını ve bağlı olarak acil SOS özelliğinin kapsama alanını geliştirmek adına yatırımlarına devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda öğrendiğimiz kadarıyla Globalstar ile SpaceX arasında 64 milyon dolarlık yeni bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma kapsamında Falcon 9 roket modeli kullanılarak 2025 yılında yeni Globalstar uyduları (Henüz uydu sayısı net değil) alçak dünya yörüngesine götürülecek. Globalstar sadece Apple ile çalışmıyor ancak bu yeni uydulardan en çok yararlanacak isim, 12 Eylül’de tanıtılacak iPhone 15 ailesine de acil SOS özelliği koyacak teknoloji devi Apple olacak.

Akıllı telefon ve uydu geleceği yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli