reklamı kapat

POPÜLER

Almanya merkezli ikonik üretici Wiesmann, BMW M desteğiyle yeniden doğuyor

Kurulduğu dönemden itibaren ortak olduğu BMW ile yeni bir anlaşma imzaladığını açıklayan marka, meraklılarını heyecanlandırmayı başardı.

Almanya merkezli butik bir üretici olarak 1988 yılında biri mühendis diğeriyse iş adamı iki kardeş kurulan Wiesmann, ayrıcalıklı olmak isteyen kullanıcılara kendilerine has mottolarıyla hitap ediyordu. Marka logosu olarak kertenkeleyi kendisine seçen Wiesmann, kertenkelelerin her türlü zemine uyum sağlayan tutunma özelliklerine gönderme yapmış ve asfalttaki sürüş dinamiklerine dikkat çekmek adına böylesine ilgi çekici bir yöntem tercih etmişti. Dülmen kentinde yer alan fabrikada tamamı el yapımı modeller üreten Wiesmann’ın motor, parça ve şanzıman desteğiyse BMW ortaklığıyla sağlanıyordu. Geçtiğimiz dönemlerde Amerika pazarına açılma stratejisi yürütse de başarılı olamayan Wiesmann bir süredir devam eden sessizliğini yeni modelleriyle bozma hazırlığında olduğunu yayınladığı resmi bir açıklamayla doğruladı.


2015 yılından beridir yeni bir model için hazılık içerisinde olduğu söylenen marka, geri dönüş için kuruluş aşamasından beridir yol arkadaşı konumunda olan BMW ile tekrar anlaşma imzaladığını da duyurarak asfalta çıkmak için gerekli koşulların sağlandığını ifade etti. BMW M tarafından geliştirilmiş sekiz silindirli makinelerle yeni modeli donatması beklenen Wiesmann’ın CEO’su Mario Spitzner; “İmzalanan bu anlaşma Wiesmann Sports Cars için önemli bir kilometre taşı. Şu anda tamamlanan geliştirme öncesi aşamada birlikte çok iyi çalıştık ve güvenilir üst düzey ortağımız BMW Group ile işbirliği yapmaktan çok memnunuz. BMW AG ile olan işbirliğimiz Wiesmann Spor Otomobillerini başarılı bir şekilde geliştirmek ve iyi bir noktaya konumlandırmak için önemli.” diyerek heyecanlı ve mutlu olduklarını ifade etti. Yeni modelin ne zaman çıkabileceğiyle ilgili henüz net bir açıklama yapılmazken 2013 yılında tanıtılan 414 beygirlik GT MF4-CS modelinin 4,4 saniyede çıkabildiğini düşünmek bile ortaya çıkabilecek yeni model için heyecanlanmamıza yetiyor.