reklamı kapat

POPÜLER

Asus G53Jw

Uzun zaman önce “Dizüstünde oyun oynanmaz!” tezinin yıkılmasına neden olan sektörün ana oyuncularından Asus, dizüstünde oyun çılgınlığını ateşlemek için kurduğu Republic of Gamers oluşumunu geliştirdiği yeni ürünlerle büyütmeye devam ediyor. Republic of Gamers bünyesine katılan son cihazlardan biri olan G53Jw, sahip olduğu tasarımı bir tarafa, üzerinde bulundurduğu konfigürasyon öğeleriyle de şu sıralar oyun oynamak için bir dizüstü bilgisayar arayışı içinde olan kullanıcıları heyecanlandıracak.

AGRESİF TASARIM
Geçtiğimiz ay incelediğimiz Asus Lamborghini VX6’da gördüğümüz gibi sert hatlara sahip olan G53Jw, mat siyah renkli kasasıyla göz alıyor. Elinizi üzerinde gezdirdiğinizde muhteşem bir temas hissi uyandıran G53Jw, sırtında bulundurduğu Asus ve Republic of Gamers logolarıyla da tasarım gücünü pekiştiriyor. G53Jw’nun tasarımına uygun olarak kabartma değil, zeminin içine yedirilmiş olan logolar oldukça şık görünüyor. Kalın olmasına rağmen kötü görünmeyen ekran çerçevesinin üst kısmına baktığımızda kameranın yanında 3D logosu görüyoruz. Evet, bunun anlamı daha önceleri harici olarak karşılaştığımız Nvidia 3D Vision IR vericinin artık ekrana entegre edilmiş olması. Bu sayede masanızın üzerindeki kablo karmaşasına son veren G53Jw, bu vericiyi çalıştırmanız ve 3D görüntülere ulaşabilmeniz için küçük bir kurulum işlemi gerektiriyor. Masaüstüne sağ tıkladığınızda açılan menüden Nvidia Denetim Masası’nı takip ederek ulaşacağınız pencerede bulunan Stereoskopik 3D ayarı bölümünden çalıştırabileceğiniz Ayar Sihirbazı’nın sunduğu adımları izleyerek, Nvidia 3D Vision’ın kurulumunu kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde anlattığımız için kafanızda oluşmuş olabilecek soruları yanıtlamak üzere G53Jw’nun 3D desteği sunduğunu da açık bir şekilde ifade edelim. Evet, G53Jw 3D desteği sunuyor ve Nvidia GeForce 3D Vision Kit’i de beraberinde getiriyor. Az önce bahsettiğimiz Stereoskopik 3D ayarlarını gerçekleştirdikten sonra muhteşem bir 3D deneyimi yaşamanıza imkan tanıyan G53Jw, bu sayede rakipleri karşısında büyük bir ‘+’ kazanıyor. Cihazın tasarımından bahsetmeye devam edecek olursak, G53Jw’nun klavye ve touchpad’iyle büyük bir işlevsellik sunduğunu söyleyebiliriz. Işıklandırması bulunan ve beş derecelik bir eğime sahip olan klavyesiyle uzun soluklu kullanım sonucunda sağladığı konforu koruyabilen G53Jw, gerek touchpad’in yüzeyinin kayganlığı, gerekse de multi-touch desteği sunmasıyla kullanım kolaylığını pekiştiriyor. Sol tarafında bir adet Blu-ray disk sürücü bulunduran cihaz, böylece yalnızca oyun değil, film seanslarında da sizi yalnız bırakmıyor. Blu-ray disk sürücünün yanında iki adet USB 2.0 girişine yer veren G53Jw, sağ yanında ise HDMI, bir adet daha USB 2.0, Ethernet, VGA ve güç bağlantılarını bulunduruyor. Güç girişinin yan tarafa konumlandırılması tasarımı kötü yönde etkiliyor. Bu bağlantının cihazın arka kısmında kullanılmamasının sebebini ise, G53Jw’nun arka yüzünde geniş havalandırma deliklerinin bulunması oluşturuyor. G53Jw, üzerinde bir adet de USB 3.0 bağlantısına yer veriyor.

FERMI VE i7 KOL KOLA
Piyasaya yakın zamanda sürülen ve üstün bir grafik performansı sunan Nvidia GTX 460M ekran kartına sahip olan G53Jw, namıdiğer ‘Fermi’ olarak bilinen bu ekran kartıyla büyük işler başarıyor. DirectX 11 desteği sunan Nvidia GTX 460M, 1.5 GB hızıyla da günümüzün görsel kalitesiyle öne çıkan oyunlarını başarıyla çalıştırabiliyor. Mafia 2’den Left 4 Dead’e, StarCraft 2’den Metro 2033’e kadar pek çok oyunda yüksek performans sergileyen G53Jw, bu sayede oyun fanatiklerini uzun süreler boyunca meşgul edecek. Intel Turbo Boost teknolojisi ile 2.93 GHz hızına ulaşabilen Intel Core i7 işlemciye sahip olan G53Jw, 8 GB değerindeki belleğiyle de oldukça güçlü görünüyor. 1.5 TB’a varan disk kapasitesiyle oyuncuların çok ihtiyaç duyduğu gerekli depolama alanını da sağlayan G53Jw, ekran kalitesiyle de öne çıkıyor. 15.6 inç büyüklüğünde parlak malzemeye sahip ekranıyla 1366×768 piksel çözünürlüğünde, yani HD görüntü kalitesinde görüntü sağlayabilen ekran, renkleri de tüm canlılığıyla görüntüleyebiliyor. (G53Jw’nun Full HD desteği sunan farklı modeli de bulunuyor.) Ekran sahip olduğu geniş görüş açısıyla da özellikle arkadaşlarınızla düzenleyeceğiniz Blu-ray film oturumları sırasında büyük keyif verecektir. Renkli 2D görüntülerin yanında yukarıda da bahsettiğimiz 3D desteği sayesinde ‘multimedya canavarı’ kimliğini tamamlayan G53Jw’da, elbette bu üstün özelliklere yakışacak ses desteği de unutulmamış. THX TruStudio ses desteğiyle donatılmış güçlü hoparlörlere sahip olan G53Jw, böylelikle eğlence anlayışıyla takdiri hak ediyor.

3D DESTEĞİ
Asus G53Jw
G53Jw, Nvidia GeForce 3D Vision Kit ile birlikte sunuluyor

GÜÇ GÖSTERİSİ
Asus G53Jw
Sert hatlarıyla agresif bir yapıya sahip olan G53Jw, şık görünüyor

BLU-RAY AVANTAJI
Asus G53Jw
G53Jw, bunca özellik arasında Blu-ray sürücüyü de atlamamış

USB 3.0 BAĞLANTISI
Asus G53Jw
G53Jw’nun sağ yüzünde bir adet USB 3.0 girişi kullanıcıları bekliyor

GÜÇLÜ HAVALANDIRMA
Asus G53Jw
Cihaz, güçlü bir havalandırma sistemine sahip

RAHAT KULLANIM
Asus G53Jw
Multi-touch özellikli touchpad’i bulunan G53Jw’nun klavyesi de konforlu

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
3D Vision Kit ile gelmesi, Blu-ray sürücüsü, ekran kartı, USB 3.0 desteği ve tasarımı G53Jw’nun artılarından.

EKSİLER

Güç girişinin yanda olması tasarımı olumsuz yönde etkiliyor. Full HD desteği sunmuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i7 Q 720 1.60 GHz

Ekran
• 15.6 inç HD/LED (1366×768)

Ekran Kartı
• Nvidia GeForce GTX 460M 1.5 GB GDDR5

Bellek
• 8 GB DDR3

Sabit Disk
• 1.5 TB

Optik Sürücü
• Blu-ray Disc

Bağlantılar
• USB 3.0, USB 2.0 (3 adet)
• Bluetooth, WiMAX, Wi-Fi, HDMI
• Ethernet, VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 8 hücreli

Boyutlar
• 391 x 297 x 20 – 50 mm

Ağırlık
• 3.6 kilogram