reklamı kapat

POPÜLER

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron; elektrikli Dakar yarışçısı tüm ihtişamıyla karşımızda [Video]

Geleneksel üreticiler arasında ilklerle Dakar’a girecek olan Audi RS Q e-tron, Formula E’den tanıdığımız altyapı dinamikleriyle önemli bir mücadele verecek.

Elektrik gücünün hayatımızın her alanındaki ulaşım çözümünü sardığı şu günlerde yansımalar da gün geçtikçe çoğalıyor. e-tron rozeti üzerinden ürün gamını baştan yaratan Audi, bu gücü dünyanın en zorlu motor sporları organizasyonlarından birisi için yeni bir noktaya taşıyor. Tanıtımı gerçekleştirilen Audi RS Q e-tron, 2022 sezonunda markası için yepyeni bir meydan okuması nitelikleriyle performans göstermek için karşımızda. 750 kilometreyi aşan günlük limitlerle mücadele edecek olan otomobilin yüksek performans dinamiklerindeki verimlilik grafiği de şimdiden merak edilen noktalar arasında. Saf elektrik gücüyle yol alan model, batarya dolum desteğini ise aktif sürüş sırasında bir benzinli motordan alacak.

Audi RS Q e-tron için yüksek verimlilik odağında bir benzinli motor geliştirildi

Yarış etaplarında otomobiller için bir şarj imkanının bulunmaması, katılımcıları menzil konusunda destekleyici bir formül geliştirmeye itiyor. Audi mühendisleri de “laboratuvarda” ürettikleri 2.0 litrelik TFSI motor ile elektrik ünitesini beslemeyi tercih etmiş. Batarya için bir jeneratör niteliği gören bu sistem sayesinde RS Q e-tron’un en uzun etapların bile üzerinden gelme konusunda sorun yaşamayacağı bir senaryo masada.


Aracın altyapısındaki teknik tarafa baktığımızda ise bizleri 50 kWh kapasiteli bir batarya karşılıyor. Formula E’den de tanıdığımız bu dinamikler, ralli organizasyonu için ufak değişimlerle bu araca aktarılmış durumda. RS Q e-tron’un motor tarafında ise iki tane ünite konumlandırılıyor. Kombinasyonda 680 PS güç üreten bu motorlar sayesinde aracın 0’dan 100’e hızlanması 4,5 saniyeden kısa sürüyor. Maksimum sürat ise 170 km/s ile limitli. Dakarda’da üç takımla birlikte göreceğimiz model, kendinden sonra gelecek diğer rakipler için de önemli bir referans olacak.