reklamı kapat

POPÜLER

Birleşik Krallık, Türk teknoloji girişimcilerini bekliyor

Birleşik Krallık, GREAT kampanyasıyla büyük çaplı bir tanıtım faaliyeti yürütüyor. Bu kapsamda farklı ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve özel projeler hayata geçiriliyor. Kampanyanın bir ayağı da Türkiye’de. Amaç ise Birleşik Krallık’ın imajını geliştirmek ve Türkiye ile Krallık arasındaki yatırım, ticaret ve eğitim ilişkilerini güçlendirmek. GREAT’in 2014-2015’teki odağı ise teknoloji. Britanya, genç teknoloji şirketlerini ülkesine davet ediyor ve yatırım yapmaları için kolaylıklar sağlıyor. Ayrıca yeni girişimlerin büyümesi için yarışmalar ve teknoloji zirveleri organize ediyor.

GREAT Kampanyası çerçevesinde Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) destekli bir startup yarışması düzenlenecek. Yarışmada 6 farklı kategoride yarışacak şirketler arasından birinci olanlar hem Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak hem de iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacak. Yarışmaya Türkiye’de yaşayan, en az bir yıl önce kurulmuş şirketinde ana hissedarlardan biri olan ve 40 yaşını geçmemiş girişimciler başvurabiliyor. Yarışmaya ait detaylara www.gov.uk/great-startup-turkey adresinden ulaşmak mümkün.


Kampanya kapsamında, Birleşik Krallık’ta yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerine de çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Vergiler, bürokrasi ve ekosistem olarak Avrupa’nın girişim için en uygun lokasyonlarından biri olan Britanya’da özellikle teknoloji alanında birçok fırsat olduğu belirtiliyor.

GREAT kampanyası, önümüzdeki dönemde aşağıdaki takvimle devam edecek.

  • GREAT Startup Yarışması, İstanbul- Haziran-Ekim 2014
  • Düşük Karbonlu Araçlar Ülke İçi Heyeti, Birleşik Krallık- Kasım 2014
  • Britanya Teknoloji Zirvesi, İstanbul- Ekim 2014
  • Risk Sermayesi Heyeti, Birleşik Krallık – Ocak 2015
  • Demiryolu Teknolojisi Heyeti, Birleşik Krallık – Ocak 2015