reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry Passport’ta Android böyle çalışıyor [Video]

BlackBerry’nin uzun bir süredir Android işletim sistemiyle çalışacak Venice adında bir telefon hazırlığında olduğunu biliyoruz. Telefonun nasıl görüneceği ve teknik özellikleri az çok şekillenmiş durumda. Ancak Android’in BlackBerry’de nasıl çalışacağını henüz bilmiyoruz. YouTube’a yüklenen bir video ise bu konuda biraz olsun bizi aydınlatıyor.

Dudu Rocha Tec. isimli bir YouTube kullanıcısının inceleme videosunda BlackBerry Passport modelinin Android Lollipop ile çalıştığını görüyoruz. Brezilyalı kullanıcı Portekizce konuştuğu için ne dediğini ve projesini nasıl gerçekleştirdiğini anlamıyoruz ancak gördüklerimizi yorumlayabiliriz. Android ana ekranı, app drawer ve Google Play gibi Android’e has özelliklerin yanında BlackBerry uygulamaları da telefonla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Fiziksel klavyenin üzerinde açılan ekran klavyesi, ekranı kaydırma işlemini BB klavyesiyle yapılması gibi detaylar bunlardan bazıları. Bu arada 10 dakikalık videonun yarısı konuşma olduğu için beşinci dakikadan itibaren telefonu çalışır halde izleyebilirsiniz.

Videodan sonra BlackBerry Passport’un da Android versiyonu gelebilir dedikoduları çıksa da BlackBerry’nin şu an için Venice’e odaklandığını belirtelim. Ancak şirketin bundan sonra Android’le daha sıkı ilişkiler içinde olacağını ve benzer hamlelerle geleceğini tahmin etmek zor değil.