reklamı kapat

POPÜLER

Bu Range Rover akıllı telefonla uzaktan kontrol edilebiliyor [Video]

Üst seviye otomobillerde artık otomatik sistemlere geçiliyor. Otomobiller hiçbir yardıma gerek duymadan kendini park edebiliyor veya otobanlarda kendi kendine gidebiliyor. Range Rover’ın geliştirdiği yeni sistem ise otomobili uzaktan kontrol etmeyi mümkün hale getirerek bu alanda yeni bir dönemin başlayacağının sinyallerini veriyor.

Şu an prototip aşamasında bulunan akıllı telefon uygulaması ile otomobil uzak mesafeden de kontrol edilebiliyor. Otomobile en fazla 10 metre mesafeden kullanılabilen uygulama üzerinden otomobil hareket ettirildiğinde en fazla saatte 6 kilometre hıza çıkılabiliyor. Bu özellik, otomobilin zor durumda kaldığı zamanlarda sürücünün dışarıdan otomobili tam olarak görerek manevra yapmasını sağlıyor. Park halindeyken arabanın içine girmenin veya arabanın içinden çıkmanın imkansız olduğu dar alanlarda da araba uzaktan kontrol edilebiliyor.

Range Rover için yayınlanan ikinci prototip ise otomobilin otomatik olarak U dönüşü yapmasını sağlıyor. Sürücüler için özellikle de dar mekanlarda kabusa dönüşebilen 180 derecelik dönüşleri yapabilen sistem, sensörleri aracılığıyla çevreyi algılıyor ve gerekli hamleleri yaparak dönüşü tamamlıyor. Şu anda geliştirilme aşamasında olan özelliklerin ne zaman otomobillerde kullanılacağı henüz bilinmiyor.

VİDEO
https://youtu.be/QjJ2wKCMq5w