reklamı kapat

POPÜLER

Bütçe dostu oyuncu; Realme 5i incelemesi

Realme 5i

EKRAN VE PERFORMANS

Realme 5i modelinin ekranı kesinlikle fiyatına oranla iyi sayılabilir. 720×1600 piksel çözünürlük düşük olmasına rağmen 6,5 inç ekranın renkleri güzel ve siyahlar olabildiğince derin. Elbette bir OLED kalitesine sahip olmayan ekran, Full HD / 1080P çözünürlükte video izlemenize imkan tanımıyor. Parlaklığı yeterli olan ekran, temel ihtiyaçlar için yeterli ancak beklentilerin çok yüksek tutulmamasında fayda var. Gelelim Realme 5i’nin performansına. Telefon gücünü 11 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 665 işlemciden ve 4 GB RAM’den alıyor. Bu kombinasyon çoğu ihtiyaç için fazlasıyla yeterli. 6 GB RAM kesinlikle daha iyi olabilirdi ancak 4 GB RAM de sizi yarı yolda bırakmıyor. Telefonun genel performansı yeterli. Menülerde ya da popüler uygulamalarda genel olarak takılma sorunu yaşamıyorsunuz. Orta seviye işlemci Snapdragon 665 bu konuda akıcı bir deneyim sunabiliyor. Ancak burada aşırı seri bir performansın olmadığını ve genel bir hissedilebilir ağırlığın olduğunu belirtmek gerekiyor. Yüksek performans modu açıldığı zaman bile telefondaki bu hafif ağırlık ortadan kalkmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelin oyun performansı ise çoğu kişi için yeterli olacaktır. Popüler oyunlardan PUBG Mobile üstünde yaptığımız denemelerde oyunu düşük ayarlarda akıcı olarak oynamayı başardık. Oyun otomatik olarak düşük ayarları öneriyor ve yükseltme yaptığınız zaman anlık takılmalar baş gösterebiliyor. Yeri gelmişken Realme 5i’nin ses performansından da bahsedelim. Maalesef burada güzel şeyler söyleyemiyoruz. Çünkü modelin ses kalitesi gerçekten hayal kırıklığı oldu. Stereo hoparlörü olmayan telefon, tek hoparlörüyle de yeterince yüksek ve kaliteli ses veremiyor. Konumu gereği üstünü kapatmanın kolay olduğu hoparlör, berrak ses bekleyenleri kesinlikle memnun etmeyecektir. Bu modelin temel işler haricinde güzel bir kulaklık ile kullanılması gerekiyor. Ancak telefonun kulaklık performansı da aşırı iyi değil. Bunu tercih noktasında mutlaka göz önüne almak gerekiyor.

Realme 5i’nin pil performansı kendisine özel bir paragrafı hakediyor. Çünkü telefonda fiyatına oranla devasa sayılacak 5.000 mAh pil yer alıyor. Bu pil yoğun kullanımda bile bir günü rahatlıkla tamamlamanıza imkan tanıyor. Kutusundan çıkan şarj cihazıyla şarj süresi aşırı hızlı olmayan telefon, buna karşın kesinlikle pil sorunu olan telefonlar arasında yer almıyor. Bir günü tamamlamak adına sadece oyun oynama sürelerine biraz dikkat etmek gerekiyor.