reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS 5D efsanesi Mark III ile devam ediyor

Piyasaya çıktığı 2008 yılından bu yana yüksek görüntü kalitesi, gelişmiş video özellikleri ve sağlam yapısıyla profesyonel fotoğrafçıların, bağımsız film işinde olanların, hevesli fotoğrafçılık tutkunlarının ve iyi bir makine için belli miktar parayı gözden çıkarabilenlerin gözdesi olan Canon 5D Mark II, tahtını 5D Mark III’e bıraktı. Yeni nesil 5D, 22,3 megapiksel çözünürlüğe sahip tam çerçeve sensör, bir önceki modele göre daha da gelişmiş görüntü kalitesi, fonksiyonları artırılmış video kayıt ve Canon’un en yeni işlemcisi DIGIC 5+ gibi artılara sahip. Nikon’un yakın zaman önce duyurusunu yaptığı D800’ün en ciddi rakibi olacak makine, birçok teknik özelliğiyle kıyaslanmaya açık. Yeni bir Canon mu Nikon mu tartışması izleyeceğimiz kesin.
Canon 5D Mark III
Canon 5D Mark III’de 22,3 megapiksellik yeni bir tam kare sensör kullanılıyor. Mark II’de kullanılan sensör de tam kareydi ve 21,1 megapiksel çözünürlük sunuyordu. Yani 1 megapiksellik bir artış söz konusu. Bu durum, iki makinenin sensör boyutları aynı olduğu için Mark III’teki piksellerin daha küçük olduğu anlamına geliyor. Lakin piksellerin küçülmesinin makinenin düşük ışık performansına olumsuz etki edeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Canon bu konuda oldukça iddialı. Yeni geliştirilen boşluksuz mikro lens tasarımı ile piksellerin daha çok ışık aldığını söylüyorlar. Aynı tasarım nisan ayında piyasaya çıkacak olan 1DX’te de kullanılıyor ve o makinenin karanlıkta oldukça sağlam işler çıkarabildiği biliniyor. Bu nedenle endişe etmeye gerek yok. Sensörün elektronik yapısı daha verimli bir şekilde çalışmasını sağladığı için kumlanma da azalıyor. En düşük değeri 100 olan ISO, maksimumda Mark II’deki sensörü iki durak daha öteye taşıyor ve 6400’den 26.500’e çıkıyor (ekstra ayarlarla 51.200 ve 102.400’e de çıkabiliyor). Yani Mark II’nın zorlandığı düşük ışık koşulları altında Mark III, çok daha rahat bir şekilde çalışabiliyor. Üstelik daha grensiz sonuçlar elde ediyor.
Canon 5D Mark III
Yeni 5D Mark III, birçok anlamda büyük ağabeyi 1 DX’ten izler taşıyor. Bu izlerin en belirgini ise yeni işlemcisi DIGIC 5+. 1DX’te iki adet bulunan bu işlemciden Mark III’te yalnızca bir adet var. DIGIC 5’e kıyasla yüzde 30 daha hızlı olan DIGIC 5+, Mark II’nin DIGIC 4 işlemcisinden ise tam 17 kat daha hızlı çalışıyor. Bu da daha hızlı otomatik odaklama, daha hızlı deklanşör tepkisi ve hafıza kartlarına daha hızlı veri işleme anlamına geliyor. Mark III, 59 milisaniyelik deklanşör gecikmesiyle piyasadaki en hızlı makinelerden biri. Bunun yanında Mark II’de saniyede 4 kare fotoğraflama yeteneği Mark III’te saniyede RAW formatlı 6 kareye çıkıyor. Yeni makinenin 1 DX’le benzerlik gösterdiği bir başka özellik de 61 noktalı otomatik odaklama. Mark II’nin 9 olan otomatik odaklama noktası (Nikon D800’de de 51) sayısını bir hayli yukarılara çeken bu özellik sayesinde makine çok daha doğru bir şekilde ışığı ölçebiliyor ve odaklama bölgesini seçebiliyor. Nihayetinde de elde edilen görüntülerdeki keskinlik gözle görülür bir şekilde artıyor. Mark III’te pozlama ölçümleme sistemi de elden geçirilmiş. Tek katmanlı 35 nokta yerine artık çift katmanlı ve 63 bölgede nokta bazlı olarak sensöre düşen ışığın ölçümü yapılıyor.
Canon 5D Mark III
Canon 5D Mark II’ye şu anki popülerliğini getiren önemli özelliklerden biri, birçok üst seviye kamera ile eşdeğer kalitede ve fonksiyonellikte Full HD video kaydı yapabilmesiydi. 5D Mark III de bu mirasın üzerine birçok yenilik katarak yeni kralın kendisi olduğunu gösteriyor. Canon’un söylediğine göre Mark III’ün video fonksiyonu üzerinde yapılan iyileştirmelerle Mark II’ye kıyasla moire etkisi bir hayli aşağı çekilmiş ve aliasing ile CMOS eğriliği konusunda geliştirmeler yapılmış. Yeniliklerden bir diğeri de Mark III ile yapılan 720p video kayıtlarında FPS değeri olarak 60’ın seçilebilmesi. Bunun en büyük avantajı, videodaki kare oranını sonradan 25 veya 30’a düşürerek yavaş çekim videolar elde edilmesini sağlaması. Makineyle yapılan kayıtlarda 100 ile 25.600 arasında ISO değeri belirlenebiliyor ve görüntü codec’i olarak IPB veya ALL-i seçilebiliyor. Birçok video meraklısının hasretle beklediği kulaklık çıkışı da Mark III üzerinde geliyor. Mark II’de kulaklık çıkışı olmadığından sesli çekimlerde ne kadar kaliteli bir mikrofon kullanılırsa kullanılsın ses seviyesini ayarlamak oldukça sorun oluyordu ve kullanıcılar bundan şikayetçiydi. Video fonksiyonunda yapılan bir başka geliştirmeyle ise 4 GB olan video kaydı sınırı, pratikte ortadan kaldırılmış. Artık kayıtlar 4 GB boyutuna ulaştığında makine otomatik olarak yeni bir video dosyası üzerine yazmaya başlıyor.
Canon 5D Mark III
Canon 5D Mark III tasarım anlamında da selefi Mark II ve 7D’yle benzerlik gösteriyor. Kasa boyutları olarak Mark II’yle neredeyse eş olan Mark III üzerine yeni düğmeler eklenmiş. Bu düğmelerin en önemlisi deklanşörün hemen yanındaki çok fonksiyonlu düğmesi. Çekimler esnasında dört farklı ana ayarın kontrolünü yapabilen bu düğme haricinde kasaya video kaydını başlatmayı ve durdurmayı kolaylaştıran bir düğme eklenmiş. Bir diğer yeni düğme olan Rate ise kullanıcıların çektikleri fotoğrafları o anda işaretlemesini ve çokça fotoğraf çekilen durumlardan sonra aranan fotoğrafların kolaylıkla bulunmasını sağlıyor. Mark II’den farklı olarak; Mark III, CF hafıza kartların yanında ekstra bir yuvayla SD kartlara da destek veriyor. Makinenin ekran boyutu ise 3,2 inç büyüklüğünde.
Canon 5D Mark III
Mart ayı içinde piyasaya çıkacak olan Canon EOS 5D Mark III, yurt dışında 3.500 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Tabii ki bu yalnızca gövde fiyatı. Üzerine bir de EF24-105mm f/4L IS USM zoom lens eklediğinizde fiyat 4.300 dolara çıkıyor. Makine tüm EF yuvalı lenslerle uyumlu. Makinenin piyasaya çıkışıyla birlikte ve bir ay sonrasında onunla uyumlu flaş, harici pil tutamacı, kablosuz görüntü aktarıcısı ve GPS alıcısı gibi aksesuarlar da satışa sunulacak.
Canon 5D Mark III

TEKNİK ÖZELLİKLER
Sensör: 35 mm tam çerçeve CMOS (36×24 mm)
Çözünürlük: 22.3 megapiksel
Maksimum Fotoğraf Boyutu: 5.784×3.856 piksel
İşlemci: DIGIC 5+
ISO: 100 – 25.600 (50 – 102.400)
Deklanşör Hızı: 1/8000 – 30 saniye
Otomatik Odaklama Noktası: 61
Seri Çekim Hızı: 6 FPS
Ekran: 1040000 noktalı 3.2 inç LCD
Video Format: H.264, MPEG-4
Video Çözünürlük: 1080p (24/25/30), 720p (24/25/30/60)
Hafıza: CompactFlash (Type I, Type II), SD, SDHC, SDXC
Bağlantılar: USB, HDMI, 3,5 mm ses çıkışı, 3,5 mm mikrofon girişi