reklamı kapat

POPÜLER

Cenevre’nin yıldızı 3,6 milyon euro’luk Lamborghini Veneno oldu

Ferrari‘nin Cenevre Otomobil Fuarı’nda 6,3 milyon TL’lik otomobili LaFerrari’yi tanıtmasının ardından Lamborghini‘de Veneno olarak adlandırdığı süper otomobille fuardaki ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardı. Lamborghini’nin kuruluşunun 50’nci yıl dönümü için özel olarak tasarladığı otomobil, Cenevre Otomobil Fuarı’nın en dikkat çekici ve en pahalı otomobili oldu. Lamborghini’nin, Reventon, Sesto Elemento ve Aventador modellerindeki tasarım anlayışının bu modelde de devam ettiği açık bir şekilde görülüyor.
Lamborghini Veneno
Savaş uçaklarından esinlenilerek tasarlanan bu süper otomobil, adını ünlü matador Jose Sanchez Rodriguez’i öldüren efsaneleşmiş boğa Veneno’dan (İspanyolcada zehir anlamına geliyor) alıyor. Otomobilin 6,5 litrelik V12 motoru tam 750 beygir güç üretiyor. 7 ileri ISR vitesli şanzıman ve beş farklı sürüş modunun yer aldığı otomobilde  pushrod süspansiyon, yatay amortisör ve karbon fiber güçlendirilmiş plastik (CFRP) monokok şasi bulunuyor.

Veneno’nun için mekan ve dış mekan tasarımında bolca karbon fiber malzemenin kullanıldığı görülüyor. Karbon fiber malzeme, otomobilin ağırlığının sadece 1450 kilogram olmasını sağlıyor. Karbon fiber teknolojisi sayesinde yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarında da ciddi ölçüde azalma kaydediliyor. Yalnızca üç adet üretilecek olan ve şimdiden sahipleri belli olan bu süper otomobilin satış fiyatı tam 3,6 milyon euro.
Lamborghini Veneno