reklamı kapat

POPÜLER

smartphones

Cep telefonu satışında kredi kartına taksit yasağı kalkıyor

Cep telefonlarında uygulanan kredi kartına taksit yasağı kalkıyor. Bilindiği üzere yaklaşık iki yıl önce cep telefonlarına getirilen kısıtlama sebebiyle taksit imkanı yasaklanmıştı. Milliyet‘in aktardığı habere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yürüttüğü çalışmalarda kredi kartına taksitli satışı yapılamayan cep telefonundaki yasak kalkıyor.

Kredi kartı ve bireysel tüketici kredilerine yönelik kısıtlamaların esnetileceğini belirten Milliyet, cep telefonundaki taksitli satış yasağının kaldırılacağını, bireysel kredilerin vadelerinin 48 aya uzatılacağını, kredi kartındaki 9 taksitin de 12’ye çıkarılacağını aktardı.

BDDK, kredi kartı ile yapılan harcamalarda genel taksit sayısını maksimum olarak dokuz ile sınırlandırmıştı. Elektrikli ve elektronik eşya, bilgisayar, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6, beyaz eşya ve mobilya satışında is 9 ay ile kısıtlanmıştı. Gıda, akaryakıt restoran ve cep telefonu satışlarında taksitlendirme kaldırılmıştı. Konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesi ise 36 ay, taşıt kredilerinin vadesi ise 48 ay ile kısıtlanmıştı.

Yeni düzenlemeyle birlikte başta cep telefonu olmak üzere bazı alanlardaki kredi kartı taksit yasağının kaldırılması, taksit sayılarının artırılması ve tüketici kredilerindeki 36 ay sınırlandırılmasının da 48 aya çıkarılması bekleniyor. Detaylar resmiyete kavuştuğunda sizlerle paylaşacağız.