reklamı kapat

POPÜLER

Çöl ortasında 3D yazıcılarla şehir kuruluyor, kumdan gökdelenlerde yaşam başlıyor [Video]

3D yazıcılar şu ana kadar en çok tasarımcıların işine yarayan bir teknoloji oldu. 3D yazıcılar, sürekli fikir üreten insanların hızına yetişmeye en yakın araçlar olduğundan kullanımı da bu alanda oldukça yaygınlaştı. Bir grup Çinli tasarımcı, çöl gökdelenlerinden oluşan devasa bir proje üzerinde çalışıyor.


Kum Babil
, çölde kurulacak gökdelenlerden oluşan bir şehir konsepti. Gökdelenlerin hammaddesi ise inşa edilecekleri bölgede en çok bulunan şey olan kum. Güneş enerjisi ile çalışan dev 3D yazıcılar kullanarak çöllerin simgesi olan fırtına ve mantar kayalarından esinlenen tasarıma sahip gökdelenler inşa edilecek. Gökdelenler, tıpkı ağaç gibi köklere sahip olacak ve bu kökler yerin altından diğer gökdelenlere bağlanırken gövdede ise evler bulunacak.


Çöl iklimindeki yüksek sıcaklık değişimlerini su üretmek için avantaj olarak kullanacak gökdelenlerin tepesine sıvılaştırma tesisleri konuşlandırılması planlanıyor. Soğutma içinse binaların temelinde yer alan sarmal hava tünelleri görev alıyor. Kum Babil’in hem bilimsel çalışmalar için hem de turistik amaçlarla kullanılabilmesi planlanıyor. Konseptin tasarımcıları Qiu Song, Kang Pengfei, Bai Ying, Ren Nuoya ve Guo Shen henüz projenin nerede hayata geçirileceğine dair karar vermediklerini ancak Cezayir’deki Sahra Çölü’nden esinlendiklerini belirtiyor.


Not: Güneş enerjisi ile çalışan bir 3D yazıcı kumu nasıl hammadde olarak kullanabilir diyenler tasarımcı Markus Kayser‘in aşağıdaki videosuna göz atabilirler.

VİDEO