reklamı kapat

POPÜLER

Humane AI Pin
Humane AI Pin

Daha “Ai Pin” çıkmadan Humane bir işten çıkarma gerçekleştirdi

Eski Apple yöneticilerinin kurduğu Humane firması, üzerinde çalıştıkları Humane AI Pin için teslimatlara yakında başlayacak ancak önce bir işten çıkarma yapıldı.

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla Humane bu hafta çalışanlarının yüzde 4’ünü (Şirket yeni olduğu için 10 kişiye tekabül ediyor) işten çıkardı ve bunu maliyetleri düşürmeye yönelik bir önlem olarak gerçekleştirdi. Geçtiğimiz ay yapılan resmi açıklamaya göre Humane AI Pin için şimdiye kadar yapılan siparişlerin hepsi 2024 Mart ayı içerisinde gönderilmeye başlanacak. Kaçıranlar için Humane firmasının arkasında Apple’ın kilit ürünlerinin tasarımı üzerinde 21 yıldan fazla çalışmış (İlk iPhone dahil) Imran Chaudhri ve Apple’da 8 yıldan fazla iOS ile macOS işletim sistemleri üzerinde görev yapmış Bethany Bongiorno yer alıyor. Teknolojinin içerisinde bir ömür geçirmiş olan bu tecrübeli isimler, kurdukları yeni firmaları ile farklı bir teknoloji yaratmak istedi. Kendilerine güçlü bir ekip kuran Chaudhri ve Bongiorno ikilisi, karşımıza geçtiğimiz aylarda ilk ürünleri Humane AI Pin ile çıktı. “Yapay zekayı gittiğiniz her yere götürün” mottolu giyilebilir ürün, taşıdığı Cosmos işletim sistemiyle beraber pazarda ses getirmeyi bildi. Yapay zekayı merkeze alan bir iletişim cihazı olan ve telefon görüşmeleri için kullanılabilen modelin temelinde, ChatGPT’ye de güç veren GPT-4 büyük dil modelinin olduğu söyleniyor. Birçok konuda sesli bilgi sağlayabilen Humane AI Pin, bünyesinde kamerası, mikrofonu veya diğer sensörleri herhangi bir şekilde veri kaydettiğinde yanan bir “Güven Işığı” barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kıyafetlere manyetik bağlantı ile takılan ürün, bünyesinde bir mikro lazer projektör taşıyor. Bu lazer projektör avuç içine görüntü yansıtıyor, burada sadece tek bir renk kullanılıyor. Hatta kısa süre önce bu deneyimi gösteren bir video da paylaşılmıştı. Telefonların yerini alacağı söylenen cihaz, hemen aşağıdaki videoda görebileceğiniz üzere bu haliyle tam tersi bir etki yaratarak standart dokunmatik ekranların değerini artırıyor. Sunulan deneyim şu aşamada hiç iyi görünmüyor ve kontrol altyapısı hemen hemen herkesi dakikalar içerisinde bezdirecek kadar zor görünüyor. Elbette bu deneyim zaman içerisinde daha iyi hale getirilebilir ancak böyle bir deneyim gündelik hayata çok uygulanabilir durmuyor.

Bu parmak / el hareketleriyle yönetimin temel alındığı altyapı sayesinde elinizin içini adeta bir ekran haline getiren ancak bu konuda beklentileri karşılayamayan cihaz, gücünü Qualcomm imzalı bir Snapdragon işlemciden alan alıyor ve batarya ile beraber toplam 54 gram ağırlığında. ABD’de 699 dolara satılacak Humane AI Pin, kullanmak için aylık 24 dolarlık bir abonelik ücreti de (T-Mobile üzerinden yapay zeka sistemlerine erişim için) gerektirecek. Açık olarak telefonların bitirme hedefinin yanına dahi yaklaşamayacak AI Pin, hep söylediğimiz gibi bir süre sonra unutulup gidecek.

Humane AI Pin yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli