reklamı kapat

POPÜLER

Dead Space Extraction

 - Güncelleme: 22 Ocak 2010 02:01

Geçtiğimiz sene içinde piyasaya çıkan Dead Space’de, USG Ishimura’nın yardım çağrısına giden bir teknisyen olan Isaac Clarke’ı canlandırıyorduk. Oyun son derece korkunç bir atmosfere ve ciddi anlamda sağlam bir oyun yapısına sahipti. Extraction’da ise The Marker’ın bulunma anlarını ve tüm personelin birbirini katlettiği dakikalara tanık oluyoruz.

TESLİMİYETTEN ÖNCESİ
Dead Space: Extraction, bir On-the-Rail Shooter. Yani kamerayı sizin kontrol edemediğiniz ama ekranda görünen düşmanları öldürmeye çalıştığınız hareketli bir oyun. Elbette ki işin içinde bu kez korku öğeleri de var. Visceral Games düz mantık bir Shooter oyunu yapmaktansa, işin içine hafif bir macera oyunu tadı koymayı ihmal etmemiş. Az da olsa bulmaca çözdüğünüz anlar da yok değil. Bunun yanında çok az da olsa kamera üzerinde kontrol sahibi olabiliyorsunuz. Tüm bunlar Dead Space: Extraction’ı aynı türdeki oyunlardan farklı bir yere koyuyor. Dead Space: Extraction WiiMote’un özelliklerinden sonuna kadar yararlanıyor. Kontrol cihazını tıpkı silah gibi kullanıyorsunuz. Ekrana doğrulttuğunuz kontrol cihazı ile nişan alıyor ve ateş ediyorsunuz. WiiMote’u çevirdiğiniz zaman kullandığınız silahın ikincil ateşleme seçeneği devreye giriyor. Cihazı salladığınız zamansa yakındaki düşmanlara zarar vermek için elinizdeki silahı savuruyorsunuz.

ÖLÜM SESSİZLİĞİ
Oyun, orijinal Dead Space’in atmosferine sahip ancak daha fazla hareket var. Zira devasa geminin içindeki kaos anlarına şahit oluyorsunuz. Ayrıca önceden kurgulanmış sahneler sizi olduğunuz yerde havaya zıplatıyor. Oyunda korku ve aksiyon dengeli şekilde yedirilmiş birbirine. Geliştirici ekip Dead Space’e o kadar sadık kalmış ki eğer önceden oyunu oynadıysanız tanıdık mekanları anında fark edeceksiniz. Orijinal oyunda ölmüş olan karakterleri kanlı canlı görmekse değişik bir his. Bu nedenle konu tutarlılığı bakımından oldukça başarılı ve sağlam atmosferli bir oyun olmuş Dead Space: Extraction.

FARK YARATMAK
Dead Space: Extraction ortalama bir Shooter değil. Genelde bu tip oyunlar normal oyunların arasında çıtır çerez olsun diye oynanır ve bu tür pek ciddiye alınmaz. Ne var ki Dead Space: Extraction türünün içinde ezber bozan bir oyun olmuş. Gerek konusuyla, gerekse türe getirdiği yeniliklerle kesinlikle alınıp oynanması gereken heyecan verici bir deneyim sunuyor. Özellikle yanınıza bir arkadaşınızı alıp oynamak için ideal bir seçim. Ancak tavsiyemiz, eğer mümkünse, önden orijinal Dead Space’i oynayıp ardından Dead Space: Extraction’ı oynamanız yönünde. Yarattığı etki tavan yapıyor.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-3YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
VISCERAL GAMES

DAĞITICI
EA

PLATFORM
Wii

İLGİLİ HABERLER