reklamı kapat

POPÜLER

Dell Inspiron 15R

Alüminyum alaşımlı kasasıyla kullanıcıların karşısına çıkan Inspiron 15R, tasarımıyla dikkat çekici bir görünüm sergiliyor. Gövdesi üzerindeki işlemeleriyle beğenimizi kazanan cihaz, üzerinde bulundurduğu işlemci ve diğer özellikleriyle orta segment kullanıcıların tüm isteklerini yerine getirebilecek seviyede. 15.6 inç genişliğinde bir ekrana sahip olan Inspiron 15R, parlak ekranıyla HD içerikleri görüntüleyebilirken, ikinci sınıfta bulunan başarılı ATI ekran kartıyla da renkli grafikleri en canlı haliyle görüntüleyebiliyor. WLED, yani White LED teknolojisine sahip olan ekranın, renk dengesi konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak parlak malzemeyle geliştirildiği için bol ışıklı ortamlarda yansımanın önüne geçemediğini de belirtmemiz gerekli.

TASARIM AYRINTILARI
Kullanım kolaylığı sağlaması açısından klavyesi üzerine bir adet numerik tuş takımı da konumlandırılan Inspiron 15R, aslında bu ekleme nedeniyle sıkışmış olan klavye alanıyla ne yazık ki ilk kullanımda tatmin edici bir rahatlık sağlamıyor. Elbette kısa bir alışma süresinin sonunda bu sorunu geride bırakabiliyorsunuz. Ancak tuş takımını tasarım itibariyle beğenmediğimizi itiraf etmeliyiz. Touchpad alanıylaysa klavyenin aksine oldukça rahat bir kullanım sunan Inspiron 15R, bu bölümde iki parmağa kadar çoklu dokunuşa izin vermiş. Yakınlaşıp uzaklaşma ve resimleri çevirme gibi fonksiyonları parmaklarınızı kullanarak gerçekleştirmenizi sağlayan touchpad’in yer aldığı alanın hemen altında ise Inspiron 15R’nin hoparlörleri yer alıyor. SRS Premium Sound destekli bu hoparlörlerin performansı kullanıcıları tatmin edecek seviyede.

ORTA SIKLET
2.53 GHz hızında Intel Core i5 işlemci ile donatılmış olan Inspiron 15R, DDR3 türünde ve 1 GB seviyesindeki ATI Radeon HD 5660 ekran kartıyla bulunduğu segmente göre başarılı bir performans gösteriyor. 4 GB DDR3 destekli belleğiyle de yerini sağlamlaştıran cihaz, üzerindeki 500 GB’lık sabit diski ile standart bir depolama alanı sunuyor. Bağlantı çeşitliliğini de dört adet USB girişiyle sağlayan Inspiron 15R, USB girişlerinin ikisini arkasında bulundurmasıyla hem görünüm, hem de kullanım açısından bizden olumlu not alıyor. Windows 7 işletim sistemiyle birlikte gelen Inspiron 15R, farklı kullanıcı zevklerine hitap etmek adına farklı renk seçeneklerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca belirtelim ki, Inspiron 15R’nin Blu-ray sürücü ve daha geniş depolama alanı sunan modelleri de bulunuyor. Sahip olduğu fiyatıyla avantaj yaratabilecek olan cihaz, orta segment kullanıcılar tarafından yakından incelenebilir.

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Alüminyum gövde, şık ayrıntılar, konfigürasyon değerleri.

EKSİLER
Klavyenin tasarımı rahat değil. Ağırlığı taşımayı zorlaştırıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i5 M 460 2.53 GHz

Ekran
• 15.6 inç WLED (1366×768)

Ekran Kartı
• ATI Mobility Radeon HD 5650 1 GB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 500 GB

Optik Sürücü
• Super Multi DVD

Bağlantılar
• HDMI, USB 2.0 (4 adet), eSATA
• Wi-Fi, Ethernet, VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli