reklamı kapat

POPÜLER

Dokunmatik ekranlı Google Chromebook bu yıl satışa sunulabilir


China Timesın haberine göre Google, bu yıl içinde kendi markasını taşıyan dokunmatik ekranlı Chromebook‘u satışa sunacak. Compal tarafından üretilecek Chromebook’un donanımına ait bilgiler ise şu an için belirsizliğini koruyor. Google, kısa bir süre önce tanıttığı Acer tarafından üretilen C7 Chromebook ile Samsung tarafından üretilen Chromebook‘u yurt dışında satışa sunmuştu. Acer C7 Chromebook 199 dolardan başlayan fiyatlarla, Samsung Chromebook ise 249 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürülmüştü. Her ikisi de Google’ın işletim sistemini kullanıyor olsa da ikisi de birbirinden farklı donanım özelliklerine sahip.

1366×768 piksel çözünürlüklü 11,6 inç ekrana sahip Samsung Chromebook‘ta, Samsung’un Exynos 5 Dual ARM işlemcisi, 16 GB dahili bellek, 2 GB RAM, 100 GB’lık ücretsiz Google Drive bulut depolama alanı ve VGA çözünürlüklü (640×480) web kamera yer alıyor. 1,13 kilogram ağırlığa ve 2 cm inceliğe sahip dizüstü bilgisayarın bağlantı noktaları bir adet USB 2.0, bir adet USB 3.0, HDMI ve SD kart mevcut. 10 saniyede sıfırdan açılan cihaz 6,5 saate kadar kullanım imkanını kullanıcılara sunuyor.

Acer C7 Chromebook‘ta ise 1366×768 piksel çözünürlüklü 11,6 inç ekran, çift çekirdekli Intel Celeron işlemci, HD kamera, 100 GB’lık ücretsiz Google Drive bulut depolama alanı bulunuyor. 20 saniyede sıfırdan açılan ve 4,5 saate kadar kullanım imkanı tanıyan cihazda 3 adet USB 2.0, HDMI, VGA, kulaklık girişi/çıkışı ve SD kart okuyucu mevcut. Google’ın kendi markasını taşıyacak olan dizüstü bilgisayarında hangi donanımları kullanacağı henüz belirlenmese de şirketin ARM tabanlı işlemcileri Nexus’ta kullandığı düşünüldüğünde bu işlemcileri kullanacağını söylemek mümkün. Şirketin bununla birlikte 20 milyon Chromebook siparişi verdiği de konuşuluyor.

Haberde kullanılan görsel Samsung Chromebook’a aittir.

YORUMLAR