reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en küçük değiştirilebilir lensli makinesi artık Pentax Q

Pentax, değiştirilebilir lensli ve retro görünümlü yeni fotoğraf makinesi Q’yu tanıttı. Bu tanıtımla birlikte dünyanın en küçük değiştirilebilir lensi fotoğraf makinesi unvanı da Sony NEX-C3’ten Pentax Q’ya geçti. 1/2.3 inçlik CMOS sensöre sahip olan makine, 12,4 megapiksel fotoğraflar çekebiliyor ve 30 FPS değerinde 1920×1080 Full HD video kaydı yapabiliyor. Makinedeki sensörün boyutları da Q’yu dünyanın en küçük sensörlü değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi yapıyor. Fotoğraflardaki kalitenin sensör büyüklüğüyle doğru orantılı olduğu düşünüldüğünde, Q’nun fotoğraflarının değiştirilebilir lensli diğer makinelere kıyasla biraz daha düşük performanslı olacağını söyleyebiliriz.
Pentax Q
Arka yüzünde HVGA çözünürlük sunan 3 inç büyüklüğünde bir LCD ekran bulunan makinenin dikkat çeken bir diğer özelliği ise pop-up flaşı. Üzerindeki microHDMI bağlantı noktası ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları büyük ekran televizyonlarda da izlemenize izin veren Q, dahili fotoğraf efektleri ve HDR moduyla da kullanıcıların farklı beklentilerini karşılayabiliyor. 6400’lük maksimum ISO değeri muadillerine göre biraz düşük görünüyor ama çok fazla sorun oluşturacağını sanmıyoruz.
Pentax Q
Pentax’ın K-r serisinde gördüğümüz çılgın renklerden uzak bir şekilde Q yalnızca siyah ve beyaz renklere sahip. Önümüzdeki eylül veya ekim ayında piyasaya çıkacağı belirtilen Q’nun 47mm f/1.9 kit lens ile birlikte 800 dolar civarında bir fiyata sahip olması bekleniyor. Q aynı zamanda haricen satın alınabilecek 27.5-83 mm’lik (300 dolar), 160 derecelik balık gözü (160 dolar), 35 ve 100 mm’lik lenslerle de (80’er dolar) uyumlu.
Pentax Q