reklamı kapat

POPÜLER

e-devlet acil toplanma alanı

e-Devlet üzerinden acil toplanma alanı bulma [Nasıl yapılır?]

İstanbul’da arka arkaya yaşanan iki depremin ardından acil toplanma alanı yeniden gündeme geldi. Herkesin bu bilgiye e-Devlet üzerinden erişmesi mümkün.

İstanbul’da önce 4.7 sonra 5.8 şiddetinde olmak üzere iki deprem yaşandı. Bu depremler şehrin beklenen büyük depreme ne kadar hazır olduğunu sorgulamamıza neden oldu. En çok konuşulan konulardan biri de deprem sonrasında acil toplanma alanlarının sayısının azlığıydı. 1999 senesinde belirlenen acil toplamla alanlarından büyük bir kısmına imar izni verilmesi bu alanları kullanılmaz hale getirdi. Buna rağmen hala şehirde deprem sonrasında toplanabilecek alanlar bulunuyor. Bunları e-Devlet üzerinden görmek, size en yakın olan alanı belirlemek mümkün.

Acil toplanma alanı bulma tespiti çok kolay

Bahsedeceğimiz aramayı gerçekleştirmek için önce e-Devlet şifresine sahip olmak ve sisteme giriş yapabilmek gerekiyor. Ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ya da kısa ismiyle AFAD’ın hizmetlerinin yer aldığı sayfaya ulaşmak gerekiyor. Bunun için arama çubuğuna “Acil Toplanma Alanı Sorgulama” yazabilirsiniz. Burada acil toplanma alanlarını sorgulayabileceğiniz bir alan yer alıyor. Açılan sayfada oturduğunuz il, ilçe, mahalle ve cadde bilgilerini giriyor ve sorgula tuşuna basıyorsunuz. Ardından sistem otomatik olarak verdiğiniz adrese en yakın acil toplanma alanlarını sıralıyor. Bu alanlar arzu ederseniz harita üzerinde görüntüleybiliyor ve büyüklüklerini karşılaştırabiliyorsunuz.

Sistemde belirlenmiş olan acil toplanma alanı sayısı oldukça az. Çoğu da gerçekten çok ufak. Buna rağmen kısıtlı alanlanlar hakkında bilgi sahibi olmak, deprem sonrasında hayat kurtarabilir. Bununla birlikte deprem çantası hazırlamayı ve ulaşılması kolay bir yere yerleştirmeyi de ihtimal etmemek gerekiyor.