reklamı kapat

POPÜLER

E-Ink ekranlı kredi kartları güvenliği bir üst seviyeye taşıyor [Video]

Kredi kartlarının güvenliğini büyük ölçüde artırmak isteyen Dynamics Inc, E-Ink ekranlı kredi kartları üzerinde çalıştığını açıkladı.

Söz konusu kredi kartları olduğunda güvenlik önlemleri çok daha önemli hale geliyor. Ancak buna rağmen günümüzde halen üzerinde kart bilgilerimizin tamamı yazılı olan, plastik kartlar kullanıyoruz. Bu kartlar çalındığında hırsızların eline bütün bilgilerimiz geçmiş oluyor ve kart iptali yapılana kadar hesabın kaderi tamamen kötü niyetli kişinin insiyatifine kalıyor.

Dynamics Inc‘in geliştirdiği kredi kartlarının üzerinde E-Ink teknolojisi kullanıldığı için kart çalındığında üzerindeki bilgilerin görülmesini engellemek mümkün oluyor. Bilgilerin tekrar görülebilir hale gelmesi için kullanıcı tarafından fiziksel olarak şifre girilmesi gerekiyor. Ayrıca kartın arkasında bulunan güvenlik kodu dinamik olarak değişiyor ve devamlı olarak yeni bir kod veriliyor. Bu da güvenlik numarasının ele geçirilse dahi etkisiz kalmasını sağlıyor.

Kart üzerinde iki farklı seçenek yer alıyor. Bir tuşa dokunarak euro, diğerine dokunarak sterlin üzerinden ödeme yapılabiliyor. Ya da bir dokunuşla hediye puan kazanabileceğiniz  kartınızdan ödemeyi gerçekleştirirken, diğer tuşa dokunarak kazanılan puanlarla ödeme yapmanız sağlanıyor.

Şirketin açıklamasına göre E-Ink teknolojili kredi kartları bu yılın sonlarında kullanıcılara ulaştırılmaya başlanacak. Amerika’nın dışında birkaç bankayla anlaşma yaptıklarını açıklayan Dynamics Inc, MasterCard ile de ortaklık içinde olduklarını belirtiliyor.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER