reklamı kapat

POPÜLER

Foot Latch

Foot Latch’le umumi tuvalet kapılarını elle açmaya son

Umumi tuvaletlerlerin gerekli hijyenik şartlara sahip olmadığı hepimizin malumu. Buna el yıkama alışkanlığı edinememiş kişiler de eklenince durumun vahameti daha da artıyor. Behzad Rashidizadeh adlı tasarımcının geliştirdiği Foot Latch adlı kapı pedalı ise el kullanmadan tuvalet kapılarını açmayı sağlamasıyla bu soruna basit bir çözüm getiriyor.

Foot Latch
Günümüzde alışveriş merkezi, restoran vb. mekanlardaki halka açık tuvaletlerde dokunma gerektirmeyen, sensörle çalışan musluklar ve sabunlukların yanı sıra otomatik el kurutucular da bulunuyor. Ancak tuvalet kapılarına özel, hijyen odaklı bir yenilik ne yazık ki yok. Bunun farkına varan Rashidizadeh, tuvalet kapılarının iç tarafında, alt kısma yerleştirilen ve kapıyı ayakla açıp kapatmaya yarayan bir pedal düzeneği tasarlamış.

Foot Latch
Alüminyum, paslanmaz çelik ya da ahşap / dönüştürülmüş plastikten üretilebilen Foot Latch, mandal prensibiyle çalışıyor. İçeride kimse yokken tuvaletin kapısı devamlı olarak açık kalıyor. İçeri girip pedala basarak kapıyı itmeniz ve pedalı bırakmanız kapının kilitlenmesi için yeterli oluyor. Aynı şekilde tuvaletten çıkarken de pedala basıp kapıyı geri doğru çekmeniz kâfi. Pedalın üzerine, kapının deseniyle uyumlu olacak materyaller de sabitlenebiliyor ve böylece tasarım farklılıklarının önüne de geçilebiliyor.

Foot Latch
Sağlık Bakanlığı’nın 2009 tarihli araştırmasına göre, ülkemizde tuvalete girmeden önce ellerini yıkayanların oranı yüzde 21,9’ken tuvaletten sonra ellerini yıkayanların oranı yüzde 91,1. Yine aynı araştırmaya göre ellerini yıkayanların yüzde 54,9’u katı sabun, yüzde 53,1’lik bir kısmı ise sıvı sabunu tercih ediyor. Ellerini yalnızca suyla yıkayanların oranı ise araştırmaya yansımamış. Ellere bulaşan ve çeşitli hastalıklara neden olabilecek mikrop ve virüsler, yıkanmadığı takdirde iki saat kadar ellerde kalabiliyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin raporuna göre sağlıklı bir el yıkamanın en az 20 saniye sürmesi gerekiyor.

Foot Latch
Foot Latch