reklamı kapat

POPÜLER

Ford F-150 çarpışma testinden tam not aldı [Video]

Pick-up veya kamyonet deyince akıllara genellikle Amerikan yapımı, heybetli, kaslı, sağlam duruşlu araçlar geliyor. Ancak bu araçların çok azı “sağlam” duruşlarını gerçek hayata yansıtıyor. ABD’nin kar amacı gütmeyen Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan çarpışma testleri bu acı gerçeği bir kez daha gözler önüne seriyor. Ancak bir tanesi hariç.

IIHS’nin çarpışma testinde Ford, Toyota, Chevrolet, RAM ve GMC gibi ünlü pick-up devlerinin 9 farklı aracı tabi tutuldu. Araçların genel durumlarından, içindeki cansız modelin aldığı darbelere kadar farklı kategorilerde değerlendirilen araçlar “kötü” ve “iyi” arasında farklı derecelerle sınıflandırıldılar. Otomobillerin genel olarak “kabul edilebilir” seçildiği testin en iyisi, tüm kategorilerden geçer not alan Ford F 150 oldu.

iihs-pickup
Amerika’da hemen hemen her yıl “en çok satılan otomobil,” “en çok satılan pick-up,” “en çok kar getiren otomobil” gibi ünvanlara sahip olan F 150, bunun hakılılığını bir kez daha göstermiş oldu. IIHS’nin gerçekleştirdiği çarpma testini hemen yukarıdan izleyebilirsiniz.