reklamı kapat

POPÜLER

GE, holografik diskler üzerine 500 GB veri yazmayı başardı

GE (General Electric), iki yıl önce 500 GB’lık özel diskler üzerine mikro-holografik teknolojisiyle veri yazma üzerine çalıştıklarını duyurmuştu. Yaptıkları yeni açıklamayla da bunu başardıklarını duyurdular. Artık 500 GB disk üzerine Blu-ray yazıcı hızında (saniyede 4-5 MB) veri yazılabiliyor. Günümüzde optik medya yerini hızlı bir şekilde flash hafızalara ve internet üzerinde veri saklamaya imkan tanıyan bulut depolamaya bırakıyor. Bu nedenle GE’nin girişimi garip gelebilir ama bu çalışmadaki asıl amaç önemli dokümanların arşivlenmesi ve 100 yıllık süre boyunca sorunsuz olarak saklanabilmesi.

GE’deki Optik Araştırmalar biriminin başındaki isim olan Peter Lorraine teknolojiyi şöyle anlatıyor: “Kullanılan polikarbonat alaşımlı diskin üzerinde milyonlarca mikro-hologram bulunuyor. Işık kaynağı (Blu-ray’lerde kullanılan aynı dalga boyuna sahip bir ışık) diskin üzerine vuruyor ve kaydedilen dataların karşılığı olarak gerekli miktarda hologram yüzeyden siliniyor.” Biraz kafa karıştırıcı ama bizi ilgilendiren kısmı teknolojinin nasıl çalıştığından ziyade neye hizmet edeceği.

Bahsi geçen yazma hızlarıyla 500 GB diski yazmak yaklaşık bir gün kadar sürecek ama Lorraine bu konuda da gönlümüzü ferah tutmamız gerektiğini söylüyor. Arşiv amaçlı bir sistem olduğu için bu disklerin yazımında birden çok yazma kafası kullanılabileceğini veya disklere özel yeni yazıcıların çıkacağını belirtiyor. Zamanla teknolojinin de gelişeceği kesin.

YORUMLAR