reklamı kapat

POPÜLER

Genius Navigator 535

800 / 1600 / 2000 DPI
Öncelikle Navigator 535’in üzerinde üç adet DPI seçeneği olduğunu söylememiz gerekli. 2000, 1600 ve 800 DPI seçeneklerinin sunulduğu bu bölümün hemen altında ise, SideWinder’da olmayan –hatta iyi ki de olmayan- bir Game-Profile düğmesi bulunuyor. Bu alanı kullanarak beş taneye kadar profil oluşturabiliyor ve bu sayede oyun içinde yine bu alanı kullanarak oluşturmuş olduğunuz profiller arasında dolabiliyorsunuz. Ancak kullanım şansınız varsa… Zira bu alan tam avucunuzun içinde kaldığından kullanım zorluğu çekiyorsunuz. Özellikle aksiyon türündeki oyunlarda saniyeler bile çok kıymetliyken, bir tuşa basmak için elinizi farenin üzerinden kaldırmak ne derece doğru olur, bunu sizin takdirinize bırakıyoruz. Navigator 535’in sağ ve sol tarafında ise programlanabilir dört adet buton bulunuyor. Ancak bu tuşların ikisi olması gerektiği yerde, yani başparmağın altında kullanılırken, diğer ikisi serçe parmağın altına gelecek şekilde konumlandırılmış. E hal böyle olunca bu dört tuşun kullanım oranı da yüzde 50’ye düşüyor ve açıkçası hayal kırıklığı yaratıyor. Elbette aranızda bu kullanım şekline alışık olan kullanıcılar da olacaktır, bu onlar içinse iyi bir haber.

AVANTAJI, FİYATI
Beraberinde bir yazılım getiren Navigator 535, taşıdığı bütün butonların programlamasını bu yazılım üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirmenize imkan tanıyor. Bu arada yukarıda her ne kadar Navigator 535’i acımasızca eleştirmiş gibi görünsek de, standart bir farenin çeşitli özelliklerle donatılmış bir hali olduğunu, fakat bunu pek de iyi bir şekilde işleyemediğini söylememiz gerekli. Ancak tasarım olarak pek çok standart fareden daha rahat bir kullanıma sahip olduğu ve bunun üzerine bir de pek çok özellikle donatıldığı da bir gerçek. Bu arada bir de diğer farelerle karşılaştırıldığında ciddi oranda fiyat avantajı bulunduğunu da söylemekte fayda var elbette. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde, düşük fiyatlı ve hem oyun, hem de normal kullanım için bir fare arayanlar için Navigator 535 iyi bir seçim olacaktır, fakat üst gömlek kullanımda yetersiz kalacağı bir gerçek.

PUANLAMA
-3YILDIZ-

ARTILAR
Uygun bir fiyata sahip olması ve çeşitli özelliklerle donatılmış bulunması.

EKSİLER
Daha iyi işlense daha başarılı olabilirdi. Ancak profesyonel oyun fareleri ile karşılaştırılamaz bile.

SONUÇ

Fiyat avantajı bulunduran ve hem normal kullanımda, hem de oyun oynarken kullanabileceğiniz bir fare arıyorsanız Navigator 535’i tercih edebilirsiniz. Ancak onun dışında yanına uğrayacağınızı sanmıyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Bağlantı
USB 2.0

Hareket Hızı
800 / 1600 / 2000 dpi

Kablo Uzunluğu
165 cm

İşletim Sistemi
Windows XP/2000/2003/Vista

Boyutlar
120 x 55 x 35 mm

Ağırlık
140 gram