reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Giyilebilir akıllı ses kayıt cihazı [Video]

Bazen aklımıza bir fikir geldiğinde veya bizden bir şey istendiğinde bunu unutmamak için not alma gereksinimi duyuyoruz. Ancak not almanın kendisini unuttuğumuzda esas sorun başlıyor. Her zaman yanımızda not alabileceğimiz bir şeyler olmadığı için bazen aklımızdaki düşünceler uçup gidebiliyor. Senstone isimli bu şık görünümlü giyilebilir ses kayıt cihazıyla anında sesli notlar alınabiliyor ve böylece yapılması gereken şeyleri unutma problemi de tarihe karışıyor.

Advertisement

Tasarım olarak oldukça iyi görünen cihaz, kıyafetin herhangi bir kısmına rahatlıkla takılabiliyor. Kolye ya da bileklik olarak kullanılabiliyor. Üzerine dokunularak kullanılabilen cihaz hem ses kaydı yapıyor hem de konuşulanları yazıya dökebiliyor. Kayıtlar buluta gönderiliyor ve istendiği takdirde buradaki kayıtları etiketlemek ve düzenli olarak saklamak mümkün oluyor. Eğer not alırken telefon yakınlarda değilse kayıtlar bir süre bekletiliyor ve akıllı telefon yakına geldiğinde uygulamayla eşitleniyor. Ayrıca sesli olarak kaydedilen notlar istendiği takdirde birine mesaj olarak gönderilebiliyor. Alınan notlar Evernote gibi not uygulamalarına aktarılabiliyor ve böylece tüm notlar bir arada kalmış oluyor.

Gelişmeye açık olduğu belirtilen Senstone’un gelecekte ortam gürültüsünden dışarıda mı yoksa iç mekanda mı olunduğunu anlayacağı ve buna uygun olarak farklı notlar düşebileceği belirtiliyor. Hatta duygu durumunu algılayarak bunu da nota ekleyebileceği düşünülüyor. 50 bin dolar destek bekleyen Kickstarter projesine en az 100 dolar destek verildiğinde cihaza sahip olunabiliyor. Proje başarılı bir fonlama süreci geçirirse cihazların temmuz ayında kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

VİDEO